Finansowa przyszłość – powody do obaw

5
(1)

Czy obawiamy się o finansową przyszłość? Jakie wnioski płyną z raportu zrealizowanego na zlecenie Nest Banku przez agencje badawczą SW Research tzw. Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego. Celem tych badań jest sprawdzenie postaw i przekonań Polaków co do przyszłości finansowej i jej bezpieczeństwa.

Indeks bada, czy nasi rodacy czują się bezpiecznie ze swoimi finansami, jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe i czy mają z nim związane obawy o przyszłość.

Poczucie bezpieczeństwa wzrasta, lecz wraz z obawą o przyszłość

Tegoroczna II edycja badania wykazała, że poczucie bezpieczeństwa finansowego ma na chwile obecną 64% Polaków, jest to o 12% więcej niż w ubiegłym roku. Najwyższy poziom bezpieczeństwa odczuwają mieszkańcy dużych miast (68% czyli 5% więcej niż w I edycji badania), podobne wyniki wyszły wśród osób posiadających wykształcenie wyższe (62%, o 5% więcej niż w roku 2018).

Jednak wraz ze wzrostem poczucia bezpieczeństwa, wzrasta u Polaków obawa finansowej przyszłości. Obawy takie deklaruje 56% badanych czyli aż o 15% więcej niż w roku poprzednim.

„Wbrew pozorom rosnąca obawa o finansową przyszłość może być dobrym przejawem. Może ona oznaczać, że lepiej rozumiemy zagadnienia finansowe i niepewność stałego przychodu w przyszłości. Jak pokazuje nasze badanie, aż 79% z nas rozmawia z rodziną i znajomymi na temat pieniędzy. Natomiast dane CBOS wskazują, że już 55% polskich gospodarstw domowych posiada oszczędności. Coraz częściej rozmawiamy o pieniądzach, coraz częściej oszczędzamy na przyszłość, a więc zamiast myśleć «jakoś to będzie», dokonujemy świadomych wyborów finansowych.”

Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku.

Wzrasta zaufanie co do bezpieczeństwa banków

Jak wykazują badania, Polacy coraz bardziej ufają, że w bankach ich finanse są bezpieczne, nie martwi się o nie 81% badanych, jest to wynik o 4% wyższy niż w 2018 r. Największym zaufaniem cieszą się takie produkty oferowane przez banki jak : rachunki i konta oszczędnościowe (84%), lokaty (76%), ubezpieczenie z gwarantowanym zwrotem (66%). Nadal najmniejszym zaufaniem darzymy bezpieczeństwo kredytów i pożyczek (46% badanych uważa je za niebezpieczne).

Finansowa przyszłość

Co sprawia, że czujemy się bezpieczniej ?

Bezpieczeństwo finansowe utożsamiamy głównie z posiadaniem stałej pracy (32% badanych) oraz posiadanie oszczędności w banku (29%). Na trzecim miejscu uplasowały się nasze domowe oszczędności (18%), a na czwartym fundusze inwestycyjne (7%). W poczuciu bezpieczeństwa wspomaga nasz również posiadanie nieruchomości (5%) oraz wiedza, że możemy liczyć na wsparcie finansowe od rodziny (3%).

Co robimy gdy nasze bezpieczeństwo finansowe zostaje zachwiane?

Największa ilość ankietowanych opowiedziała się za zmniejszeniem wydatków (55%), a w drugiej kolejności szukali by wsparcia finansowego u rodziny bądź przyjaciół, czy też podjęła by dodatkowa pracę. Za pomoc finansową ankietowani rzadko uznają oferty firm pożyczkowych (8%).

To nieco kłóci się z tym, że osoby wpadające w pętlę długów w pierwszej kolejności biegną po pożyczki w parabanku. Choć wiedzą, że w ten sposób ich finansowa przyszłość nie będzie wyglądała raczej różowo.

Nieodpowiedzialne zachowania finansowe zdaniem Polaków

Za jedno z najbardziej nieodpowiedzialnych zachowań Polacy uznali zaciąganie pożyczki w parabanku (27%), drugie miejsce zajmuje rezygnacja z pracy bez pewności zatrudnienia w innej (22%). Za skrajnie nieodpowiedzialne ankietowani uważają również inwestowanie wszystkich oszczędności w jedno przedsięwzięcie (13%) oraz zbędne wydatki (7%).

Badanie zostało zrealizowane w dniach 09.04-15.04.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel na próbie 1094 Polaków.

Zapewne oprócz wymienionych w badaniu argumentów, budowie zaufania sprzyjają również informacje o polskich bankach. Zwłaszcza o ich stabilności. Polskie banki są liderami jeśli chodzi o bezpieczeństwo zgromadzonych w nich środków.

źr. nestbank.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...