Pętla kredytowa czym jest, pomoc i jak z niej wyjść?
|||

Pętla kredytowa – studium problemu cz. 1

5
(1)

Jako osoba praktycznie każdego dnia obcująca z dłużnikami, których dopadła pętla kredytowa, słyszę nieustannie te same słowa: „Gdybym ja wiedział kilka miesięcy temu to, co wiem dziś, moje długi byłyby o połowę mniejsze”. Jest to prawda stara jak świat. Tyle tylko, że ten sam dłużnik kilka miesięcy wcześniej był na etapie kredytowego głodu i nawet nie myślał o jakiejkolwiek pomocy innej niż pomoc w znalezieniu kredytu. Podzielę się z każdym potrzebującym tym, co wiem o pętli długów. Wiem, że wielu z Was odnajdzie siebie na którymś z etapów. I być może, znając dalsze etapy, zawróci – otrząsając się z zaćmienia wcześniej niż osiągnąwszy dno.

Pętla kredytowa z reguły zaczyna się niewinnie

Osiągnięcie pewnej stabilizacji życiowej oznacza bezpieczeństwo. Poczucie bezpieczeństwa finansowego daje komfort kupowania za pożyczone pieniądze pewnych dóbr lub usług. Wygodne raty oznaczają możliwość korzystania z nabytych dóbr od zaraz, a spłata – dzięki wielomiesięcznym ratom – staje się niezauważalna. Wszak jest to finansowe bezpieczeństwo w postaci stałej pracy czy stabilnej firmy własnej.

Pęd za coraz większą potrzebą posiadania u wielu osób powoduje przesunięcie lub wręcz zatarcie granicy bezpieczeństwa. Granicy stosunku zobowiązań miesięcznych do dochodów. Złudne poczucie bezpieczeństwa winduje ją nawet do poziomu 80%.

Pętla kredytowa

I tak przykładowo rodzina z całkowitym dochodem 8000 zł wydaje na spłatę przeróżnych rat aż 6000 zł. Żyjąc skromnie za 2000 zł. Ważne, że wszyscy mają nowe komórki, samochód kłuje w oczy sąsiadów, a zdjęcia z wakacji na Bali podbijają Instagram.

Przesunięcie granicy do takiego poziomu to tak naprawdę początek pętli kredytowej. Daj Bóg, że nic nie wydarzy się przez okres kilkuletniej spłaty. Ale tak się z reguły nie dzieje. I wystarczy

drobny zgrzyt w finansach, aby powstała pętla kredytowa

Ten zgrzyt to może być wszystko. Stłuczka komunikacyjna czy poważna awaria auta, choroba wymagająca nakładów finansowych czy po prostu pogorszenie się warunków płacowych. Nieszczęście powstaje najczęściej z powodu braku 5-10 tysięcy złotych. Które rodzina mogła mieć dawno odłożone na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Ale modelowa rodzina nie oszczędza, nie odkłada, ale kupuje i konsumuje. W dodatku na kredyt. Zatem, gdy okazuje się. że z powodu nieprzewidzianych zdarzeń powstaje finansowa dziura, przeciętna rodzina sięga po jedyne znane sobie rozwiązanie. O którym w tym momencie nie wie jeszcze tego, że wywołuje nim lawinę przyszłych nieszczęść.

Czytaj dalej jak powstaje pętla kredytowa długów pozabankowych

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...