Pismo o przedawnienie długu
Mój dług się przedawnił, ale wierzyciel domaga się spłaty, napiszę zatem pismo o przedawnienie długu do sądu, ten wyda wyrok i dług przestanie istnieć -taki sposób myślenia prezentuje wielu dłużników. I naprawdę trudno jest im wyjaśnić, jak działa instytucja przedawnienia. I że chodzi tutaj o coś zupełnie innego niż pismo o przedawnienie długu.
Pismo o przedawnienie długu czy sprzeciw od nakazu?
Jeśli chodzi Ci po głowie coś takiego, być może masz na myśli podniesienie zarzutu przedawnienia – sprzeciw od nakazu sądowego. I tutaj moglibyśmy zacząć opowieść o przedawnieniu w polskim prawie. Oczywiście opowieść snutą w sposób zrozumiały dla każdego.
Aby łatwiej opisać przedawnienie skupimy się na dwóch najczęściej spotykanych rodzajach zobowiązań – z tytułu pożyczki i abonamentu telefonicznego. Obydwa zobowiązania przedawniają się po 3 latach. Po trzech latach – ale od czego? No właśnie, czas to wszystko wyjaśnić i uporządkować.
Przedawnienie długu – od kiedy jest liczone?
Zasada mówi wyraźnie, iż bieg przedawnienia zaczyna się od dnia wymagalności roszczenia. Jeśli zatem Twoim długiem jest pożyczka, to termin przedawnienia liczy się od dnia wymagalności jej spłaty. Przykładowo: w umowie pożyczki zobowiązałeś się spłacić ją do czerwca 2015 roku, to przedawnienie tego długu nastąpi w czerwcu 2018 roku. Pożyczki przedawniają się bowiem po 3 latach.
Jeśli Twój dług wynika z niezapłaconej faktury za telefon czy internet, to musisz sprawdzić datę zapłaty danej faktury. Jeśli była ona płatna do 17 kwietnia 2017 roku to przedawni się równe 3 lata później, czyli w kwietniu 2020 roku.
Przedawni się samoistnie, bez Twojego udziału. Po prostu w dniu (który łatwo obliczysz znając historię długu) Twój dług stanie się przedawniony. I teraz najważniejsze – nie wysyłaj w związku z tym czegoś takiego jak pismo o umorzenie długu z powodu przedawnienia. Do żadnego sądu. Przedawnienie następuje bez ingerencji sądu z mocy prawa. Ale nie ma czegoś takiego jak umorzenie długu, który się przedawnił. O tym za chwilę.
Podniesienie zarzutu przedawnienia
Być może będziesz musiał korespondować z sądem. Ale to zupełnie inny temat. I nie będzie to wysyłanie wspomnianego pisma o przedawnienie długów, które sprawi (tak myśli wielu), że sąd dokona umorzenia przedawnionego długu.
Jeśli będziesz musiał prowadzić korespondencję w sądzie związaną w przedawnieniem, stanie się to wówczas, gdy Twój wierzyciel (czyli pożyczkodawca lub operator telekomunikacyjny) wystąpi do sądu z pozwem o nakaz zapłaty. I tutaj uważaj – sąd taki nakaz wyda pomimo tego, iż dług jest przedawniony. Zdziwiony? Jeśli tak, to zapamiętaj, że przedawnienie długu nie oznacza, iż przestaje on istnieć, jest umorzony i wykreślony. Przedawnienie daje Ci tylko pewne możliwości obrony przed sądowym nakazem. Ale nie sprawia, że sąd uzna, że nie masz długu i oddali pozew. Nic bardziej mylnego. Sąd (a w przypadku długów pożyczkowych i telekomunikacyjnych e-sąd) wyda nakaz zapłaty.
I tutaj wracamy do poruszonej wcześniej korespondencji z sądem. Jeśli otrzymasz sądowy nakaz zapłaty przedawnionego długu masz 14 dni na złożenie sprzeciwu. Czyli wreszcie będziesz mógł wysłać do sądu legendarne pismo o przedawnienie długu. Prawidłowo: podniesienie zarzutu przedawnienia.
Pismo o przedawnienie długu, czyli co napisać do sądu?
Podniesienie zarzutu przedawnienia (sprzeciw) skutecznie uwolni Cię od konieczności wypełnienia nakazu sądu. Sąd po otrzymaniu Twojego sprzeciwu, w którym podniesiesz zarzut przedawnienia po prostu oddali roszczenie wierzyciela.
Czyli nakaz stanie się nieważny i wierzyciel nie będzie mógł udać się z nim do komornika. Jego próby odzyskania pieniędzy na drodze prawnej staną się niemożliwe. Wszystko dlatego, że dług miał status długu przedawnionego. A Ty wykorzystałeś to, iż w takim przypadku prawo jest po Twojej stronie. I masz możliwość podniesienia zarzutu przedawnienia, które zawsze (jeśli dotrzymasz terminu 14 dni o wydania nakazu) sprawi, że zostaniesz zwolniony przez sąd z obowiązku regulowania zobowiązania.
Pozostaje jednak drobna, acz istotna kwestia: co napisać, aby pismo o przedawnienie (podniesienie zarzutu przedawnienia) spełniło swoją rolę?
Wzór pisma o przedawnienie długu
Znajdziesz ich wiele w internecie. Czy warto jednak ryzykować, aby przez mały błąd stracić jedyną szansę na to, aby sąd uznał Twoje prawo do podniesienia zarzutu przedawnienia?
Jeśli źle sformułujesz sprzeciw, to zostanie od oddalony, a sądowy nakaz uprawomocni się. Dlatego lepiej nie ryzykować dla oszczędności rzędu 100 zł (mniej więcej tyle kosztuje napisanie sprzeciwu przez prawnika)
Dlatego nie szukaj wzoru pisma o przedawnienie długu w internecie. Zbyt wiele możesz stracić przez pozorne oszczędności i posiłkowanie się wiedzą z niepewnych źródeł. Tam, gdzie mowa o poważnych sprawach, trzeba zachowywać się poważnie. A wysyłanie pisma do sądu w postaci gotowca z internetu do takich zachowań nie należy.
Windykacja długów przedawnionych
Instytucja przedawnienia sobie, a rynek wierzytelności sobie. Firmy windykacyjne, które skupują długi poprzez fundusze sekurytyzacyjne, nie patrzą na to, że dług jest przedawniony – windykują na całego?
Czy w zgodzie z prawem?
Tak. Dług przedawniony nie przestaje być długiem. I firma windykacyjna może go dochodzić w granicach rozsądku i prawa. A co możesz zrobić Ty?
Przede wszystkim wykorzystać fakt przedawnienia do wynegocjowania atrakcyjnego umorzenia i zamknięcia / zlikwidowania swojego zadłużenia.
Które – niezależnie od statusu długu – jest zadłużeniem i spłacić go trzeba. To sprawa honoru.