|

Zajęcie komornicze z emerytury – skorzystaj z art. 320 k.p.c

4.4
(14)

Zajęcie komornicze z emerytury bywa szczególnie dotkliwe, zwłaszcza ze względu na niską z reguły wysokość świadczeń emerytalnych. Czy w sprawach gdy dług jest oczywisty, można się jeszcze ratować przed zabraniem 25% emerytury? Tak. Z pomocą przychodzą sądy.

Jestem emerytem, mam komornika na emeryturze

„Dzień dobry! Mam następujący problem. Nazywam się Adam (nazwisko do wiadomości redakcji), mam 66 lat, od niedawna jestem emerytem, dwa lata temu podżyrowałem swojemu „przyjacielowi” kredyt w wysokości 14 tys. zł i niestety ta osoba przestała ten dług spłacać i saldo na tę chwilę wynosi ok. 6 tys. zł. Kredyt niedawno został wypowiedziany. Czytałem państwa artykuł na temat egzekucji ze świadczeń ZUS i prawdę mówiąc, przeraziłem się. Kwota, którą będzie mi zabierał komornik, doprowadzi mnie do ruiny, gdyż płacę bardzo wysoki czynsz za mieszkanie a dodatkowo muszę też wykupić leki, które nie są refundowane. Czy jest możliwość zmniejszenia kwoty potrącenia w mojej sytuacji? Mogę płacić miesięcznie 100 zł a kwota, którą będzie mi zabierana, wyniesie 250 zł. Jestem załamany tą sytuacją. Uprzejmie proszę o pomoc.”

Dzień dobry Panie Adamie,

Oczywiście istnieje możliwość wyjścia z tej sytuacji. Zanim jednak przejdziemy do konkretnego rozwiązania, należy przypomnieć, że kwoty, które potrąca komornik ze świadczenia ZUS, są określone ustawowo. Zgodnie z art. 140.1.3 w zw. z art. 139.1.5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118), komornik przy egzekucji należności innych, niż należności alimentacyjne, pobierze ze świadczeń emeryta kwotę nie wyższą, niż 25% świadczenia brutto. W tym konkretnym przypadku jedyną okolicznością, jaka będzie wpływać na rzeczywistą wysokość potrącenia, będzie wysokość świadczenia i jej stosunek do tzw. minimalnej emerytury, która aktualnie wynosi 825 zł netto. Komornik nie może wydać postanowienia, w którym zobowiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych do zmniejszenia potrąceń, gdyż z jednej strony byłoby to nadużycie prawa, a po drugie skutkowałoby to pokrzywdzeniem wierzycieli. Taki komornik z pewnością musiałby wyrównać różnicę z własnej kieszeni. Zajęcie komornicze emerytury byłoby w tym przypadku dla niego kiepskim interesem.

Zajęcie komornicze z emerytury czy dobrowolne raty?

Przechodząc do meritum, jeżeli nie kwestionuje Pan w żadnym wymiarze roszczenia wierzyciela, to wraz z otrzymaniem pozwu o zapłatę, sugerujemy Panu złożenie odpowiedzi do sądu. W odpowiedzi tej powinna znaleźć się prośba o zastosowanie art. 320 k.p.c., który to przepis daje w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwość rozłożenia zasądzonego świadczenia na raty.

Analizując dostępne orzecznictwo, można pokusić się o stwierdzenie, że powyższa regulacja jest coraz chętniej stosowana w polskim sądownictwie.

Oczywiście sędziowie nie mogą korzystać z tej możliwości dowolnie, gdyż prowadziłoby to do masowego pokrzywdzenia wierzycieli. Trzeba bowiem pamiętać, że artykuł ten jest wyjątkowym rozszerzeniem ich władzy, wobec czego wymaga się, by zaistniały specjalne przesłanki.

Sytuacje, które uzasadniają zastosowanie art. 320 k.p.c.:

 • zły stan majątkowy zobowiązanego,
 • sytuacja rodzinna (np. opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny),
 • problemy zdrowotne (np. pobyt w szpitalu),
 • sytuacje losowe (wnioskodawca został oszukany).

Co zaś istotne, zaistnienie powyższych przesłanek nie może się wiązać z zawinieniem przez wnioskodawcę. Wobec czego, w sytuacji, gdy zły stan majątkowy spowodowany był np. przez jego marnotrawstwo, to sąd na pewno nie rozłoży świadczenia na raty.

Egzekucja komornicza z emerytury nie może doprowadzić do ruiny dłużnika

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, powszechnie uznaje się, że rozstrzygnięcie sporu cywilnego nie może prowadzić do ruiny dłużnika. Wobec czego, w sytuacji, gdy odbiera Pan kierowaną do siebie korespondencję, pragnie Pan czynnie występować przed sądem, a co więcej ma Pan wolę spłaty swojego zadłużenia, to moim zdaniem, przy odpowiednim uzasadnieniu, sąd mógłby udzielić zgody na zmniejszenie zajęcia z 250 zł na 100 zł miesięcznie.

Wówczas Pana zajęcie komornicze z emerytury wyniosłoby 60% mniej niż w przypadku standardowej egzekucji. Czyli tej, której podlega olbrzymia większość emerytów. Nie znających możliwości, jakie niesie ze sobą art. 320 k.p.c. i nie potrafiących skorzystać z prawa, jakie daje emerytom państwo polskie. Prawa do zmniejszenia kwoty zajęcia komorniczego z emerytury.

Znajomość tego przepisu jest, jak widać, cenna. Swoją wiedzę o zajęciach możesz uzupełnić czytając poradnik o komornikach.

Jeżeli nie czuje się Pan na siłach, by napisać taki wniosek, możemy go napisać za Pana. Takie i inne pisma piszemy dla naszych klientów w ramach naszych usług.

Rozłożenie długu emeryta na raty – pismo do sądu

Zajęcie komornicze z emerytury nie musi być tak dotkliwe, jak wynika to z tabeli zajęć komorniczych. Nie zawsze komornik musi zabrać 25% Twojej emerytury. Jeśli sąd uzna, że jest to kwota zbyt wysoka, pozwoli Ci spłacać dług w niskich ratach.

Aby przekonać do tego sąd, musisz złożyć stosowną odpowiedź na pozew. Możesz napisać ją samodzielnie – jeśli wiesz, jak to zrobić. Możesz również zlecić to naszym prawnikom, o czym dokładniej przeczytasz w artykule o pismach do sądów i komorników.

Indywidualne pismo do sądu w sprawie zmniejszenia zajęcia komorniczego z emerytury możesz zamówić poniżej. Gwarantujemy stworzenie pisma w przeciągu 48 godzin od zamówienia usługi. Zamówienia dokonuje się poprzez banner:

Kliknij aby zacząć działać - zamów pismo do Sądu

Zapoznałem się i akceptuję regulamin, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zlecenia oraz korzystania z Serwisu na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 14

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

6 komentarzy

 1. Czy komornik może zająć rachunek bankowy na który ZUS wysyła emeryturę już zajętą w kwocie 25 procent świadczenia

  1. Proszę iść do ZUS i poprosić aby przesyłali emeryturę pocztą, czyli będzie doręczał ją listonosz do domu. Tak zrobiła osoba z mojej rodziny, kiedy po potrąceniu 25 proc z emerytury w ZUS, czyścił jeszcze konto bankowe. W ten sposób osoba ta pobiera już drugi rok emeryturę.

 2. Witam serdecznie mam ,82 łata emerytura 1640 złotych komornik mi zabiera 422 złote czy robi to słusznie jestem schorowanom osobom

  1. Dzień dobry. Kwestie wysokości zajęcia komorniczego emerytury reguluje ZUS, a robi to zgodnie z ustawą i przepisami, więc ryzyko pomyłki jest ograniczone do minimum. Łatwo to zresztą sprawdzić, wystarczy odczytać w dokumentów, ile wynosi emerytura brutto i sprawdzić, czy 422 zł to jest 1/4 kwoty brutto. Wygląda na to, że jest. Stan zdrowia czy poziom schorowania nie mają wpływu na zajęcie komornicze emerytury.

 3. A mi po 9 latach ,bo nakaz zapłaty był z 2011r a komornik zajął mi emeryturę w 2020r ,nadmieniam że przez okres 9 lat nie otrzymałam żadnego pisma więc pojęłam próbę wytłumaczenia ze strony sądu to odpisali mi ,że to zgodne z przepisami,więc pytam się do czego miałam się odnieść,jeżeli nie miałam żadnych dokumentów na to ,że mam jakieś zadłużenie,na razie walczę,ale to chyba walka z wiatrakami

Zostaw swój komentarz...