Adegua B.V. idzie na kompromis

0
(0)

Gdy Adegua B.V. pojawia się jako Twój wierzyciel, to zapewne korzystałeś w przeszłości z pożyczki od Zaliczka.pl

Tak jak jeden z moich klientów, nazwijmy go Tadek, który pewnego dnia w korespondencji zauważył list od komornika. Ten właśnie wszczął egzekucję w imieniu Adegua B.V z siedzibą w Hadze. W tym momencie Tadeusz postawił sobie wiele pytań, a wśród nich to:

Dlaczego masz dług w Adegua?

Tu akurat odpowiedź znajduje szybko. Adegua B.V. odkupiła dług, który Tadeusz miał wobec Zaliczka.pl. Potem sąd, nakaz zapłaty i egzekucja komornicza.

Tadek nie chciał mieć komornika, wolał się ułożyć z wierzycielem. Jednak jego pozycja w tych negocjacjach była dosyć słaba:

  1. Nie miał środków na jednorazową spłatę i umorzenie, które przy świeżym zajęciu, w wielu firmach są jedyną opcją (patrz ugoda z KRUKIEM, ugoda z Intrum).
  2. Nie miał też środków na jakąś szybką spłatę w ratach, mimo że dług miał stosunkowo niską wartość.

Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji z Adegua nie będzie o czym rozmawiać. Tadek jednak nie załamał rąk i zwrócił się do nas o pomoc. Czy zrobił słusznie?   

W mamdlugi.pl najczęściej kierujemy się tytułem pewnego popularnego programu telewizyjnego, czyli „Warto rozmawiać!”, zwłaszcza, że – w mojej opinii – wiemy jak rozmawiać. Dlatego opowiem Wam o tym, jak z naszą pomocą Tadek przekonał się, że

ugoda z Adega B.V jest możliwa

W każdej rozmowie jest jeden podstawowy warunek do spełnienia. Do rozmowy trzeba mieć partnera. Sama nazwa Adegua BV z siedzibą w Hadze już „na dzień dobry” każe przypuszczać, że nie bardzo jest z kim rozmawiać. Zatem na początek musimy ustalić:

kontakt do Adegua

I to już jest pewien problem. Jak znaleźć do rozmowy przedstawiciela Adegua w Polsce, skoro spółka matka nie dorobiła się telefonu czy adresu, który byłby podany do powszechnej wiadomości. Wiem, że Adegua B.V. mieści się pod adresem Denenburg 35, 2591 AA Den Haag. D w Hadze, czyli w Holandii. Ale przecież w XXI wieku nie będziemy pisać listów, zwłaszcza, że jak pokazuje niezawodne Street View, raczej nie mamy do czynienia z biurowcem. Co widać wyraźnie na zdjęciu, które widzisz na początku tego artykułu. 

Adegua BV i Zaliczka.pl w jednym stały domu
il. 1. Kontakt do Adequa – pierwszy trop.

Zatem o jakimś oddziale np. w Warszawie należy zapomnieć. Ale ta droga szukania Adegua jest błędna. Wystarczy bowiem skorzystać z adresu w dokumentach od komornika by zorientować się, że pod tym samym adresem mieści się Zaliczka.pl. Wystarczy wówczas telefon by przekonać się, że z jakichś powodów zostaniesz poinformowany, aby pisać na ich adres mailowy. Dla mnie to jasny sygnał, że te firmy żyją ścisłej symbiozie.

Dla nas istotne jest, że w tym momencie wiemy już, że rzeczywiste

dane kontaktowe do Adegua B.V. z siedzibą w Hadze to

ul. Mickiewicza 37/58, 01-625 Warszawa
T: (22) 116 80 28,
E: windykacja@zaliczka.pl

co, jak za chwilę się przekonasz, potwierdza się z czasem. Z kim zatem negocjuję?

Co ta za wierzyciel z Hagi?

na pewno nie zawodnik pokroju KRUK-a czy Ultimo. Już sam fakt, że nie „zainwestował” kilkudziesięciu złotych na własną domenę i mail-a, daje do myślenia.

Tutaj taka ciekawostka: wybrana przez Adegua forma działalności wskazuje, że firma nie działa na jakąś szeroką skalę, BV (Besloten Vennootschap) w nazwie oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Prawo holenderskie, gdzie zarejestrowana jest Adegua, nie przewiduje ograniczeń dotyczących liczby założycieli i udziałowców spółki, ich narodowości lub rezydencji. Odpowiedzialność udziałowców jest zaś ograniczona do wysokości wniesionych przez nich wkładów na jej kapitał zakładowy. A ten może wynieść całe…1 EUR.

Gdy już wiemy co nieco o tym, z kim się mierzymy, czas zacząć

Negocjaje z Adegua B.V.

Zatem sięgam po telefon i po chwili już upewniam się, że Zaliczka.pl to dobry kierunek, by zrealizować zlecenie klienta. Po dotarciu do odpowiedniej osoby zaczynamy rozmowy. I tu wychodzi pozytywna strona założenia, że nieważna jest firma, ale ludzie, którzy ją tworzą. Pomimo wszelkich wcześniejszych uwag do firmy, warunki kompromisu ustalić musimy przecież z człowiekiem i nie inaczej jest, gdy chodzi o negocjacje z Adegua.

Po pierwsze, komunikacja przebiega nad wyraz sprawnie, na odpowiedź (o ile nie ma takiej potrzeby) nie czekam całymi dniami. Kierownik, z którym rozmawiam, okazuje się człowiekiem otwartym, kompetentnym i nie bojącym się spojrzeć na kondycję dłużnika z perspektywy, jaką mu prezentuję. Przypominam, że wciąż rozmawiamy o sprawie Tadka, z aktywnym zajęciem komorniczym i nie ukrywajmy – lichutką w tej sytuacji propozycją dla wierzyciela.

Po drugie. gdy składam propozycję w imieniu mocodawcy, nie spotykam się z bezmyślnym oporem, który musiałbym łamać godzinami, a jedynie z ostrożnością. To zrozumiałe – wierzyciel musi mieć czas, by przemyśleć sprawę.

Porozumienie z Adequa BV
il 2. Pożyczka chwilówka „zmienia się” w ratalną.

Po trzecie – finalizacja. Po kilku dniach mamy zgodę i konkrety dotyczące ugody, które Tadek przyjmuje z zadowoleniem. Sporządzana zostaje ugoda, która trafia do nas już podpisana przez wierzyciela.

Efekt: Klient ma rozbity dług na raty, komornik zniknie po pierwszej wpłacie. Na dodatek spłaci mniej – bo bez kosztów komorniczych (w kieszeni zostaje więc kilkaset złotych)

Z perspektywy tego zlecenia można tylko powiedzieć, że wiele firm powinno co najmniej próbować zaadaptować takie podejście do dłużnika. Jak pokazała praktyka, trochę archaiczne sposoby (zawierania ugody) czy krótki łańcuch dowodzenia (ugodę podpisuje Prezes), nie stoją na przeszkodzie, by negocjacje z Adegua B.V. skończyły się pozytywnie dla obu stron.

Masz problem z długami w Adegua B.V.? Zapraszam do współpracy, możesz zacząć ją już teraz korzystając z poniższego okna:

Chcesz wysłać negocjatora w sprawie swojego długu? Napisz do nas już teraz. Odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania? Prosimy pisać na adres bok@mamdlugi.pl

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...