Intrum Justitia firma windykacyjna czy istnieje? Na zdjęciu centrala firmy Intrum, następcy Intrum Justitia

Intrum Justitia nie istnieje

4
(3)

Intrum Justitia firma windykacyjna czy istnieje? Nie. Już nie. Skoro Intrum Justitia nie istnieje, to po co ten artykuł – pomyślisz zapewne. Ano po to, aby dłużnikowi żyło się łatwiej. I nie mieszały mu się trzy różne nazwy, które na swej drodze napotka. Intrum Justitia, Intrum i Lindorff. A gdy je napotka, aby rozumiał, skąd się wzięły i co oznaczają.

  • Skąd wziął się Twój dług w Intrum?
  • Co możesz z nim zrobić, aby uniknąć konsekwencji?
  • W jaki sposób pozbyć się długów w Intrum?

Intrum Justitia do 2017 roku

Przez wiele lat nazwa ta przewijała się w setkach tysięcy domów w Polsce. Bo kopertę z takim logo otrzymało mniej więcej tylu właśnie dłużników:

Intrum Justitia

Intrum Justitia była to nazwa firmy windykacyjnej, działającej prężnie na terenie całego kraju. W czasach, gdy windykacja terenowa była żyłą złota, a dłużnik zrównywał windykatora z komornikiem, dział windykacji terenowej Intrum Justitia był małym przedsiębiorstwem samym w sobie. Windykatorzy terenowi na zleceniach, umowach B2B i etatach pracowniczych składali niezliczoną ilość odwiedzin domowych dłużnikom.

Nieporównywalną do dzisiejszej aktywności windykatorów terenowych firm windykacyjnych.

Powstanie e-sądu, a co za tym idzie łatwy dostęp do nakazów zapłaty, pozwolił firmie Intrum Justitia na efektywny odzysk, poprzez komorników, pieniędzy również od tych dłużników, którzy wpisywali się w stare windykacyjne powiedzenie:

amba fatima, był dłużnik i go ni ma

W czasach początku dużej windykacji w Polsce opisywana firma miała konkurencję tylko w postaci Ultimo i Kruka. Nie było wysypu małych firm skupujących długi, które z czasem rynek polskiej windykacji rozwarstwiły, zepsuły i zdemoralizowały.

Intrum Justitia od 2017 roku

Połączenie w 2017 roku firmy Intrum Justitia i Lindorff nie wyszło, przynajmniej wizerunkowo, warszawskiemu gigantowi na dobre. Przejęcie złych wzorców od bardzo agresywnie windykującej firmy Lindorff sprawiło, że Intrum Justitia zaczęła szybko tracić swoją dobrą reputację firmy przyjaznej dłużnikowi. I starającej się rozwiązać jego problemy. Obsługa pracowników pierwszego kontaktu była na poziomie najgorszych, małych i agresywnych firemek.

Do tego stopnia, że w internecie coraz częściej pojawiały się wpisy dłużników typu: „Intrum Justitia oszuści”.

A windykatorzy terenowi utracili swoje kompetencje w postaci możliwości sporządzania w domu dłużnika ugody z dużym odstąpieniem.

Mój kontakt osobisty w tym czasie z windykatorem terenowym Intrum delikatnie mnie zszokował. Tym, że propozycja odstąpienia (tak w firmie Intrum nazywa się umorzenie części długu) zszokowała jego. Poziom odstąpienia, jakiego oczekiwałem, przerósł kompetencje windykatora o kilka poziomów. Za dawnych czasów po prostu spisalibyśmy od ręki ugodę. Ew. windykator Intrum musiałby wykonać krótki telefon w celu uzyskania zgody przełożonego z Warszawy na proponowany przez mnie poziom umorzenia długu (czyli po intrumowemu: odstąpienia)

Fuzja z firmą Lindorff spowodowała zmianę nazwy. Z Intrum Justitia odpięty został człon Justitia i zostało samo Intrum. Tak jest do dziś. Dlatego więc artykuł jest o firmie, która nie istnieje. Ale, choć formalnie nie ma już firmy o tytułowej nazwie, pozostaje ona w pamięci dłużników. Dlaczego?

Już wyjaśniam.

Stary dług wobec Intrum Justitia może mieć nawet 20 lat.

Intrum i dwudziestoletnie wierzytelności…Intrum Justitia

Wielu dłużników, szczególnie tych, którzy mieli kontakt z firmą windykacyjną przed 2017 rokiem, nie wie po prostu, że Intrum Justitia to teraz samo Intrum. I decydując się na spłatę zadłużenia, którego nie spłacali od 20 lat (tak, to nie rzadkość) szuka informacji, w jaki sposób nawiązać kontakt z Intrum Justitia.

Nie wie do końca, czy wpłacając pieniądze Intrum bez Justitia, spłaca stary dług wobec Intrum Justitia, czyli oddaje pieniądze firmie, od której zawsze dostawali wezwania do zapłaty. I która „nasyłała” na nich komornika wiele razy. Zatem pytanie: Intrum Justitia czy płacić jest jak najbardziej zasadne.

Egzekucja komornicza długów dwudziestoletnich, realizowana cyklicznie, jest konieczna do tego, aby dług nie uległ przedawnieniu

Zatem warto zapamiętać, że jeśli odezwie się do Ciebie Intrum, a wcześniej odzywała się firma windykacyjna Intrum Justitia, to jest to ten sam wierzyciel. Warto zapamiętać również, że każdy dług wobec Intrum, również ten prastary, może być przez Ciebie wykupiony z dużym odstąpieniem (czyli umorzeniem).

Jeśli interesuje Cię umorzenie długu w Intrum, sprawdź jak możesz je uzyskać.

Intrum Justitia czy płacić dług?

Wiele zależy od statusu prawnego Twej wierzytelności. Jeśli dług jest od strony prawnej w porządku (co sprawdzi Twój pełnomocnik, bez ryzyka uznania przez Ciebie długu, to następca Intrum Justitia ma prawo żądać spłaty.

Oczywiście spłata może być dokonana na Twoich warunkach. Czyli ze znaczącym umorzeniem.

Czy Intrum Justitia może iść do komornika?

Firma windykacyjna Intrum Justitia nie może iść do komornika, gdyż już nie istnieje. Intrum, bez członu Justitia, jeśli posiada tytuł wykonawczy, ma prawo wszcząć egzekucję. Nawet, jeśli Twój dług, wcześniej serwisowany przez Intrum Justitia, jest stary, ale poprzez zabiegi prawne nie uległ przedawnieniu.

Lindorff i jego pozostałości

Wiesz już, że Intrum Justitia połączyła się z firmą Lindorff, co spowodowało, że marka Linforff (jako firma windykacyjna z siedzibą we Wrocławiu) przestała istnieć.

Ale, o dziwo, nie do końca. Nazwa Lindorff pojawiać się może w pismach kierowanych do Ciebie przez Intrum i przyjmować postać:

Lindorff I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Abyś nie pogubił i nie myślał, że ktoś próbuje Cię zamiast na wnuczka, to „przerobić na Lindorffa”, śpieszę z wyjaśnieniem. Efektem przejęć z 2017 roku było także przejęcie funduszu sekurytyzacyjnego, którego nazwy po prostu nie zmieniono. NSFIZ Lindorff, pomimo obcej nazwy, należy w pełni kojarzyć z Intrum.

I nie obawiać się, że Intrum i NSFIZ Lindorff nie mają nazwy wspólnej. Prokura i Kruk też nie mają. I nikomu to nie przeszkadza, choć oczywiście bywa mylące.

Jeśli Twój dług zakupił Lindorff I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, a wezwanie do zapłaty wysyła Intrum, wszystko jest OK. Jesteś dłużnikiem Intrum i to z Intrum załatwisz sprawę swojego zadłużenia. Lindorff to tylko nazwa funduszu technicznego i nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia. Z funduszem nie rozmawiasz o długu, gdyż fundusz nie zajmuje się obsługą dłużników. Tym zajmuje się Intrum.

Pozostałości historyczne po starej nazwie w drugim funduszu sekurytyzacyjnym

Choć nazwa Intrum Justitia przestała obowiązywać w 2017 roku, to jej pozostałości możemy bez trudu znaleźć, analogicznie do nazwy Lindorff, w drugim funduszu zarządzanym przez Intrum współczesnie.

Mowa o Intrum Justitia Debt Fund 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny. Taka nazwa, jako wierzyciela (czyli tego, kto kupił Twój dług) pojawia się regularnie w korespondencji.

Zatem Intrum Justitia Debt Fund 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny nie oznacza dla Ciebie, że stara nazwa nagle ożyła, a to, że Intrum obsługuje długi kupione przez fundusz o nazwie niezmienione po rebrandingu.

I znów trzeba powtórzyć, jak w przypadku Lindorff:

Gdy Twój wierzyciel pierwotny sprzedał niespłacony dług Intrum Justitia Debt Fund 1 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny, to całą obsługa zadłużenia zajmie się firma Intrum. I to z nią właśnie możesz wynegocjować odstąpienie, czyli prościej mówiąc, umorzenie części zadłużenia.

Mam dług w Intrum, chcę ugody z umorzeniem

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...