Co pisze windykator terenowy Profi Credit

Profi Credit składa zawiadomienie na policję

4.8
(9)

Wielu dłużników drży na wieść o tym, że Profi Credit składa zawiadomienie na policję. Czy masz się czego bać? Co zrobić, gdy Profi Credit zaprzęgnie do działania organy ścigania?

Do niemocy windykatorów większość dłużników już się przyzwyczaiła. Do tego, że ich wyobraźnia znacznie wykracza poza to, co faktycznie mogą. Nawet hasła o detektywie na tropie budzą pusty śmiech. Także windykator terenowy jest postrzegany jako osobnik, którego należy „spuścić ze schodów”. Windykacja Profi Credit wciąż jednak sieje niepokój u rzeszy dłużników.

Zwłaszcza, gdy na stole pojawi się argument, w którym główną rolę odgrywa art. 286 kodeksu karnego (oszustwo). Zastanówmy się, czy jest się czego bać, gdy

Profi Credit składa zawiadomienie na policję

Zaznaczmy sobie na wstępie, że artykuł ma wskazać, że strach ma zazwyczaj wielkie oczy i nie jest analizą prawną zagadnienia. Chociaż o działaniu prawa opowiada. Z oczywistych powodów nie dotyczy on również tzw. recydywy, a przeciętnego dłużnika Profi Credit.

Gdy mamy do czynienia z Policją czy Prokuraturą sprawy nie można bagatelizować, mdleć ze strachu jednak również nie należy.

Gdy dostajesz wezwanie na Policję, zaczyna działać Twoja wyobraźnia, skutecznie podkręcona przez windykatorów (umówmy się, że na potrzeby tego artykułu będą to osobnicy z windykacji terenowej Profi Credit). O ile jednak do windykacji jesteś przyzwyczajony, to wizyta na komendzie zapewne nie należy do Twoich rutynowych codziennych czynności.

Jeśli oczami wyobraźni widzisz siebie za kratami jeszcze przed najbliższym Bożym Narodzeniem, zapoznaj się z poniższym schematem (bardzo uproszczonym) i zobacz

jak w tej sytuacji przebiega postępowanie z art. 286 kk

Oglądając poniższy schemat zastanów się, ile czasu potrzeba na jego realizację,

Co Cię czeka gdy Profi Credit składa wezwanie na policję
il. 1 Art. 286 kk uproszczony schemat postępowania

oraz w ilu momentach możesz wyjść ze sprawy obronną ręką, o ile nabierze ona rozpędu? Prawda, że wierzyciel nie będzie miał łatwo?

Nie masz się generalnie czego bać, jeśli nie nakłamałeś we wniosku o pożyczkę i nie wziąłeś jej tylko po to, aby faktycznie jej nie oddać. Czyli dokonałeś rzeczywistego wyłudzenia pożyczki w Profi Credit. Jeśli płaciłeś raty, a potem coś poszło nie tak w Twoich finansach i przestałeś spłacać pożyczkę w Profi Credit, trudno będzie udowodnić, że działałeś z premedytacją. Że chciałeś kogoś oszukać. Stres związany z przesłuchaniem to prawie na pewno jedyne konsekwencje, jakie poniesiesz. I w mojej opinii głównie po to, aby dostarczyć Ci tego stresu, Profi Credit składa zawiadomienie na policję.

Prześledźmy całe to postępowanie, nieco tylko dokładniej, abyś wiedział, co Cię faktycznie czeka, gdy Profi Credit złoży zawiadomienie na policji.

Przygotowanie – czyli o wizjach konsekwencji niespłacenia pożyczki w Profi Credit

Tak jak wspomniałem, sprawa z doniesieniem na Policję zaczyna się nieco wcześniej. W momencie, gdy windykator Profi Credit zacznie opowiadać Ci, jak to możesz spędzić życie za kratami. A wszystko przez art. 286 kk, czyli ten:

art. 286 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Mowa oczywiście o klasycznym oszustwie. Warto abyś wiedział, że to nie jedyny artykuł w repertuarze wierzycieli. Czasami pojawia się jeszcze art. 297 kk, czyli wyłudzenie kredytu. Wspominam o tym, abyś miał tego świadomość, chociaż zapewne się z tym nie spotkasz.

W opowieści windykatora mogą się pojawić prokurator, lata w celi, złamane życie i różne takie, w zależności jak barwnie potrafi on interpretować przepisy prawa.

W każdym razie jeśli, któregoś dnia słowa zamienią się w czyny dostaniesz wezwanie na policję. Zazwyczaj w charakterze świadka i rozpocznie się cała procedura.

Przygotowanie - postępowanie przygotowawcze przy oszustwie, gdy Profi Credit składa zawiadomienie na policję
il. 2. Na tym etapie kończy się większość spraw zaczętych przez Profi Credit

Wezwanie na policję w charakterze….

…świadka nie jest niczym groźnym. Oczywiście, jeśli masz taką możliwość zaangażuj adwokata lub przynajmniej skonsultuj się z prawnikiem. Policja będzie chciała dowiedzieć się co masz do powiedzenia w sprawie i ocenić czy Profi Credit lekko nie poniosło w interpretacji zdarzeń.

Zazwyczaj na tym kończy się ta historia i – jak czasami opowiadają nasi klienci – policjant informuje, że sprawę zamknie. Jednak nie gwarantuje, że Profi Credit nie złoży zażalenia. To ostatnie raczej traktuj w kategorii trąby powietrznej – wiesz, że istnieje, ale czy widziałeś na własne oczy?

Jeżeli zostaniesz jednak wezwany w charakterze podejrzanego, poważnie rozważ pomoc adwokata. Również wtedy, gdy policja stwierdzi, że jednak będzie prowadzić dochodzenie.

Aby udowodnić oszustwo potrzeba wielu dowodów
il. 3. Postępowanie przygotowawcze pozwala dokładniej zbadać sprawę

Dochodzenie w sprawie oszustwa

Jak każde inne postępowanie przygotowawcze (w tym przypadku dochodzenie) tak i to, gdy Profi Credit składa zawiadomienie na policję ma swoje cele:

 1. organy ścigania sprawdzają, czy doszło do popełnienia przestępstwa,
 2. wyjaśnienie okoliczności popełnienia przestępstwa,
 3. zbieranie dowodów.

Na tym etapie występujesz już w roli podejrzanego. Przesłuchanie osoby podejrzanej zaczyna się od powiadomienia jej o treści zarzutu wpisanego do protokołu przesłuchania; osobę tę od chwili rozpoczęcia przesłuchania uważa się za podejrzanego. Dochodzenie powinno być ukończone w ciągu 2 miesięcy. Może być jednak przedłużone do 3 miesięcy, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych – na dalszy czas oznaczony.

No i jeszcze Prokurator. Spokojnie, raczej go nie spotkasz. Musisz jednak wiedzieć, że każde postępowanie przygotowawcze jest nadzorowane przez Prokuratora, rzadko przez niego prowadzone.

Zatem, jak widzisz, do tej pory występują opcje:

zamykające dla Ciebie sprawę
 1. Wydawane jest postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.
 2. Wydawane jest postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego.
sprawiające, że sprawy się toczą dalej
 1. Skierowanie aktu oskarżenia do Sądu.

Przejdźmy zatem do sytuacji, gdy

w wyniku zawiadomienia złożonego przez Profi Credit na Policję sprawa trafia do Sądu

Otóż pierwsze, co może zrobić sąd, to oczyścić Cię z zarzutów. Jeśli jednak doszuka się Twojej winy, ma szeroki repertuar kar.

Jeśli czytasz od tego akapitu przypomnę jedynie, że omawiamy sytuację gdy na wniosek Profi Credit w sądzie ląduje sprawa z art. 286 kk, czyli o oszustwo. Nie myl tego ze składaniem przez Profi Credit pozwu o wydanie nakazu zapłaty. To dwie różne sprawy.

Wracając do kar, to sąd może zasądzić:

 • grzywnę,
 • pracę na cele społeczne,
 • potrącenie od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd,
 • pozbawienie wolności (w zawieszeniu).
Winny czy niewinny - sąd nie wymierza surowych kar, gdy Profi Credit składa zawiadomienie na policję
il. 4. Nawet winny nie musi ponieść dotkliwej kary

Długa droga do winy, wiedz zatem, że gdy Profi Credit składa zawiadomienie na policję, to nie jest koniec świata

Przemyśl wszystkie nakreślone w tym artykule etapy postępowania. Od wykrzykiwanego przez windykatora zapewnienia, że Profi Credit składa zawiadomienie na policję, do wyroku przyklepanego sędziowskim młotkiem, droga jest długa i zawiła. Co powoduje również, że jest rozciągnięta w czasie.

W mojej opinii to tylko powinno utwierdzić Cię w przekonaniu, że Profi Credit wykorzystuje w windykacji wszystkie narzędzia jakie ma w ręku. Również Policję i paragrafy, trochę rzadziej niż „strasznych” windykatorów terenowych czy potrącenia z wynagrodzenia. Ostatecznie strasznych tylko dla tych, którzy swoją wiedzę pozyskują na tym, czy innym forum internetowym czy z komentarzy pod artykułami, pełnymi „porad” tworzonych przez windykatorów.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 9

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

 1. Właśnie dzwonił do mnie pan z Profi credytu powiedział że zgłosili sprawę na policję powiedział że zajmie się mną prokurator. Wzięłam pożyczkę na działalność żeby ją ratować z trzech tysięcy spłaciłam tysiąc na dzień dzisiejszy mam do spłacenia dziewiętnaście tak naprawdę nie wiem co robić leczę się na depresję od kilku lat nie wiem jak to będzie boję się załamania nerwowego.

  1. Dzień dobry, tak jak wspomnieliśmy w artykule jest w tym dużo straszenia, mało konsekwencji. Wystarczy wiedzieć jak się bronić lub skorzystać z pomocy prawnika (jeśli faktycznie sprawa będzie miała jakikolwiek bieg). Zapraszam do kontaktu pod adresem kontakt@mamdlugi.pl – będziemy w stanie podpowiedzieć coś więcej.

 2. Mam pożyczkę w Profi credit na okres 2 lat, przez rok spłacałam bez problemów. Po roku z powodu pandemii nie zapłaciłam 3 rat. Pożyczka została wypowiedziana. Przyjechał windykator (o 21.30 ) straszyć, zapłaciłam zaległe raty i zobowiązałam się spłacać dalej. Rata pierwotnie wynosiła 308 zł. Nakazano mi spłacać po 500 zgodziłam się, chciałam mieć to z głowy. Płaciłam rzetelnie, jednak po 5 miesiącach otrzymałam pismo z sądu z nakazem zapłaty. Windykator powiedział, że takie są procedury i że nie mam się tym przejmować, nie złożyłam sprzeciwu do sądu, to był mój błąd zostałam przez niego oszukana. Spłaciłam całą pożyczkę tak jak było w umowie z wszystkim i prowizjami i odsetkami, ale windykatorzy nadal nie dają mi spokoju, nachodzą mnie w domu, straszą i żądają jeszcze 1300 zł kosztów sądowych.
  Dotrzymałam ustaleń, pożyczkę spłaciłam, a oni mimo wszystko podali mnie do sądu. Teraz już jest za późno by coś z tym zrobić, nakaz z sądu otrzymałam w grudniu. Spłacam po 50 zł dalej, oni się złoszczą i straszą komornikiem. Żądają większych kwot. Jestem rozgoryczona, boję się przebywać we własnym domu, przeżywam załamanie nerwowe. Piszę to ku przestrodze innych.

 3. Witam,
  A czy normalną rzeczą jest że Ten cały Profi Credit tak hurtowo składa zawiadomienia na klientów? Do mojego zakładu pracy policja wysłała informacje o dostęp do danych ile zarabiałem itp, mój kolega z pracy dostał to samo, policja wysłałą pismo ze zakład ma przedstawić jego zarobiki i od kiedy pracuje, ja mam teraz komornika i nie płacę a kolega ma upadłość zatwierdzoną. Oni tak mogą ? Policja sprawy umorzyła ale w zakładzie pracy narobili nam wstydu. Można coś z tym zrobić?

 4. witam moj malzonek zaciagnal kredyt w Profi

  c redit po 4 miesiacach bardzo powaznie zachorowal nowotwor zlosliwy .Stracil mozliwosc dorobienia do emerytury..Zaczal sie najazd do mieszkania windykatorow.Brali raty nie dajac zadnego dowodu wplaty.To raty 600zl .pomimo tego zalozyli sprawe w sadzie. Sprawa odbyla sie 30 listopada.maz nie byl na sprawie ze wzgledu na stan zdrowia.jest po operacji. Od tygodnia najezdzaja windykatorzy zadajac pieniedzy 16 000zl .nie otrzymalismy jeszcze decyzji sadu.prosimy o pomoc.

  1. Dzień dobry,

   proszę pilnować aby nie przegapić pisma, które przyjdzie z sądu i po jego odebraniu napisać na adres kontakt@mamdlugi.pl. Z windykatorami nie rozmawiać i nic im nie płacić dopóki nie wiadomo co zasądził sąd.

  2. Witam. Mam kredyt w profi i z powodów różnych go nie splacam. Grożą mi wezwaniem na policję ze wyludzilem kredyt. Pracuje komornik ściąga dług z pensji. Jestem żołnierzem zawodowym i nie mogę być karany. Nigdy nie byłem karany nie miałem zamiaru wyłudzić kredytu po prostu życie mnie zmusiło . Jest szansa umozenia sprawy mam stres ze dojdzie to do jednostki i rozwiążą mi kontrakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.