Kwestia tego, czy komornik może zająć konto w Revolucie, DiPocket, Paysera rozpala niejedną wyobraźnię. Gdyż daje szansę na posiadanie konta, którego nie zajmie komornik.
- Kto jest właścicielem Revolut?
- Czy konto w Revolucie jest bezpieczne od komornika?
- Gdzie może założyć konto osoba szukająca bezpieczeństwa przez zajęciem egzekucyjnym?
Centralna Informacja o Rachunkach Bankowych a komornik
Być może widziałeś artykuł o tym jak szybko odnaleźć konto bankowe. Pojawia się tam pewien rejestr – Centralna Informacja o Rachunkach Bankowych. Zatem, chociaż będziesz musiał uwierzyć mi na słowo, warto, abyś wyrobił sobie na temat własne zdanie. Zanim jednak postawimy odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć rachunek w Revolucie, zastanówmy się
jak komornik znajduje konto?
Oczywiście nie pisze on do każdego z banków z osobna, ani nie wydzwania do każdego po kolei. Zatem jak to się dzieje, że komornik znajduje konto? Szybko i bez komplikowania sobie życia. Do zajmowania rachunków bankowych komornik wykorzystuje dobrodziejstwa techniki. „Kilka kliknięć” i o zajęciu wiedzą wszystkie polskie banki oraz SKOKi.
Ognivo – zajęcie rachunku w kilka sekund
Ognivo coraz częściej nie jest pustą nazwą dla dłużników. Gdy mocno zadłużony człowiek wybiera gdzie otworzyć rachunek wie, że Ognivo to bat, dzięki któremu szybko jego zaskórniaki mogą ujrzeć światło dzienne. System ten, wykorzystywany przez komorników, ma jednak jedną zaletę. Ważną dla dłużnika. Publikuje listę instytucji, które korzystają z tego systemu.
Jakie banki są w Ognivo?
Do tego 493 banki spółdzielcze. I 23 SKOK-i.
Ci, których na niej nie ma w Ognivo, nie udzielą w ten sposób informacji komornikowi. Ponieważ nie widzą zapytania od niego. A Ognivo jest jedynym sposobem zapytania komornika o konto bankowe poszukiwanego dłużnika.
Revolut a komornik
Nie, komornik nie zajmie Twojego konta w Revolucie, ponieważ nie widzi go. Podczas zajmowania rachunku bankowego dłużnika komornik – poprzez Ognivo – wysyła zapytanie do wszystkich banków z bazy o to, czy sprawdzany dłużnik posiada w tym banku konto.
Stąd wniosek, że podstawowym warunkiem do zajęcia jakiegokolwiek konta, jest wiedza komornika o jego istnieniu. Jak zatem komornik może zająć konto w Revolucie, skoro o nim nie wie i z systemu Ognivo się nie dowie? Zwyczajnie komornik nie może zająć konta w Revolucie. Skąd wiem o tym na pewno? Sprawdzam to sam w systemie poprzez Centralną Informację.
Revolut rachunek bankowy na Litwie i w Polsce
Powszechną wiedzą jest, że polski komornik działa tylko na terenie Polski. Każdy, kto otwiera rachunek w Revolucie, otrzymuje dwa numery konta – jeden do transakcji dokonywanych w walutach i drugi do transakcji lokalnych w Polsce.
- Pierwszy zaczyna się np. tak: LT89 3250 0019…
- Drugi zaś w ten sposób: PL16 2360 0018…
Mamy więc konto na Litwie i tu nie ma wątpliwości, że nasz komornik może zająć konto Revolut tylko w marzeniach. A co z kontem zaczynającym się na PL – zapyta ktoś dociekliwy. Przecież jest w polskim banku.

Polski numer rachunku w Revolucie i komornik
Zacznijmy od tego, że aktualnie Revolut pomimo, że jest bankiem, w Polsce nie prowadzi własnych kont. Korzysta z usług innego banku. Jakiego? O tym mówi nam pokazany wcześniej numer IBAN. W różnych okresach bywało różnie, kiedyś był to bank identyfikowany tak:

DABA Dział Płatności Masowych. Owego DABA w pierwszej chwili nie znajdziesz na liście Ognivo. Ale to tylko pozory. DABA to skrót od Danske Bank.
Aktualnie, po tym jak Danske Bank zawinął się z Polski jest to AION BANK:

Czy to coś zmienia? W interesującej nas sytuacji nic. Środki są bezpieczne, a Ty fizycznie trzymasz pieniądze w banku z siedzibą w Polsce. Tyle, że nie jesteś stroną umowy z bankiem jest nią Revolut, a jemu bank pieniędzy nie zajmie.
Mamy powód, dlaczego mimo tego, że konto jest w polskim banku i otwarte jest dla Ciebie, komornik go nie dostrzega. Konto to wszak otworzył Revolut i zakłada kolejnym klientom każdego dnia. Oczywiście może się to zmienić, gdyż Revolut planuje wejść ze swoją licencją bankową i na nasz rynek. Wówczas sprawy mogą przybrać inny obrót, dlatego od lat powtarzamy, że ochrona pieniędzy przed komornikiem na koncie bankowym wymaga przynajmniej minimalnej czujności…
…albo wybrania DiPocket (tu polski IBAN zapewnia Santander Bank Polska) czy Paysera, które po licencję bankową się nie wybierają, więc do Ognivo z automatu nie wpadną.
Mojego konta Revolut nie ma w Ognivo
Dotarliśmy do miejsca, o którym wspominałem na początku. Tego o wierze na słowo. Posiadam konto w Revolut od kilku lat, jeszcze dłużej w Paysera. Ilustrujące tekst zdjęcia pochodzą z moich prywatnych zasobów. Nie udowodnią one jednak w oczywisty sposób, że są moje. Ani tego, że numerów kont nie ma ich w Ognivo. Abyś mógł to w pełni zweryfikować, musiałbym udostępnić Ci mój raport i dać dostęp do moich kont. Przyjmij więc, że w moim przypadku Ognivo nie zawiera informacji, że mam rachunek w Revolucie. Ale nie znajduję też informacji o tym, abym był posiadaczem konta w Aion Bank, w którym przecież na potrzeby Revolut-a, konto zostało mi założone.
Sam raport z Ognivo podsumowuje takie oto stwierdzenie:
„Pozostałe Banki oraz SKOK-i, do których zostało wysłane Zapytanie z Centralnej Informacji, udzieliły odpowiedzi, że nie prowadzą rachunku wskazanej osoby.”
Jest jeden sposób, który da Ci do ręki nie budzącą wątpliwości odpowiedź czy komornik może zająć konto w Revolut. Załóż konto w Revolut (za darmo), wpłać jakąś drobną sumę, zamów raport z Centralnej Informacji i przekonaj się, że ani Revoluta, ani przypisanego mu konta bankowego tam nie znajdziesz. Ta drobna inwestycja może wszak oszczędzić Ci sporo gotówki i zostaniesz właścicielem konta bezpiecznego od zajęcia komorniczego. A może Revolut spodoba Ci się tak bardzo, że nie zechcesz już wrócić do zwykłego konta bankowego?
Kto jest właścicielem Revolut?
Revolut to przedsięwzięcie na globalną skalę (w samej Polsce używa go 2,5 mln osób). Dzisiaj na terenie Unii Europejskiej interesująca nas usługa czyli konta bankowe to działka Revolut Bank UAB z siedzibą na Litwie (stąd LT przy numerze konta walutowego). Jak każdy bank w UE działa w formie spółki akcyjnej – to właśnie oznacza UAB na Litwie. Dane banku – będącego właścicielem Revoluta są oczywiście publiczne i można je dokładnie poznać dzięki rządowej stronie litewskiego banku centralnego (https://www.lb.lt/lt/finansu-rinku-dalyviai/revolut-bank-uab):

A jak ktoś nie ma zaufania do litewskich instytucji, poniżej licencja Europejskiego Banku Centralnego (ECB).

źr.: money.pl, www.lb.lt, revolut.com
Mam pytanie. Czy można zasilać konto w Revolut przez wpłatomat np:euronetu?. Bo czytam artykuły i w kółko piszą żeby zasilać przez inne konto. A jak zasilać przez konto jak każde zajmie komornik? Totalna załamka jak czytam artykuły.
mozesz na zwykłej poczcie a ja czasem przelewam z innego konta w walucie euro i tyle
Co do REVOLUT, otrzymałem właśnie takiego e-maila od nich. Proszę o komentarz i odpowiedź na moje pytanie – czy w takim razie skończyło się bezpieczeństwo moich pieniedzy w REVOLUT? :
Revol
Prześlij brakujące informacje podatkowe
Cześć, Andrzej!
Jako instytucja finansowa jesteśmy zobowiązani do przekazywania rządowym organom podatkowym informacji o posiadanych przez naszych klientów rachunkach.
Musisz po prostu otworzyć aplikację Revolut, przejść do strony głównej i kliknąć kafelek z prośbą o zaktualizowanie brakujących informacji podatkowych.
Gdy wykonasz wszystkie polecenia, pojawi się symbol potwierdzający, że brakujące informacje zostały przesłane ✅. Wtedy możesz kliknąć krzyżyk, aby usunąć ten kafelek.
Do czego Revolut potrzebuje tych informacji?
Zgodnie ze standardami CRS (Common Reporting Standard) Revolut jest zobowiązany do przekazywania organom podatkowym informacji dotyczących kont klientów.
Nie wszystkie kraje podlegają przepisom CRS, więc jeśli podczas próby przesłania informacji nie widzisz na liście kraju, którego rezydentem podatkowym jesteś, oznacza to, że nie musisz przesyłać informacji podatkowych dla tego kraju.
Jesteśmy również zobowiązani do przekazywania Departamentowi Skarbu Stanów Zjednoczonych i amerykańskiemu urzędowi podatkowemu IRS informacji o kontach prowadzonych przez amerykańskich podatników lub zagraniczne podmioty prawne, w których podatnicy amerykańscy posiadają znaczny udział własnościowy (o czym mowa w ustawie o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych FATCA).
Czy jeśli pracodawca poda bo będzie o to poproszony komornikowi moje konto w dipocket to ono będzie zajęte? Na revolut nie mogę mieć przesyłanej pensji.
Możesz. Jeśli pracodawca odmawia to łamie Unijne prawo.
nie nie zajmnie jeśli uzywasz konta lt
Mozesz otrzymywac swoje wynagrodzenie na Revoluta bez zadnego gadania. Nigdzie nie ma zapisu mowiacego o tym ze ze musisz posiadac polski nr konta bankowego – jest tylko ze „na podany nr konta bankowego” a to czy ono bedzie w PL czy na Kajmanach to juz Twoja wola gdzie sobie je zalorzysz. Od ponad 2 lat otrzymuje wynagrodzenie z tyt. UoP na konto Revolut i jakos pracodawca nie stroi fochow jak rozkapryszony bachor. Jeden minus taki ze trzeba dluszej czekac az przelew dojdzie bo Revolut sprawdza skad masz hajs – tz czy z legalnego zrodla.
a konto zalozone w DiPocket moze zajac komornik czy ktos mial juz problemy
Nie może zająć mam i nie bierze…:)
Może zająć bo jesteś właścicielem konta i są na twoim rachunku bankowym. Dipocket tylko obsługuje. Co innego Wise
To revoluta nie mógł zajmować a dipocket może? Właścicielem konta dipocket jest dipocket nie ja
przepraszam co mógłbyś jeszcze powiedzieć o wise czy on obsługuje polski rachunek?
Szkoda tylko że revolut już nie ma polskiego rachunku Właśnie tak komornicy zemścili się na dłużnikach hehe
Ale jeśli pracodawca zostanie zobowiązany do podania numeru konta a o to najczęściej pyta komornik to niestety będzie miał już o naszym rachunku wiedzę? W dippocket wtedy zablokują mi konto?
Komornik nie biega od banku do banku i nie blokuje kont. Ma do tego system, zatem jak napisano w artykule nie może zablokować czegoś czego nie ma w Ognivo.