Czy komornik może zająć konto bankowe za granicą?

Czy komornik może zająć konto w Revolut, DiPocket lub Paysera?

4.2
(57)

Kwestia tego, czy komornik może zająć konto w Revolut, DiPocket, Paysera (czy innej tego typu instytucji / banku) rozpala niejedną wyobraźnię.

Być może widziałeś artykuł o tym jak szybko odnaleźć konto bankowe. Pojawia się tam pewien rejestr – Centralna Informacja o rachunkach bankowych. Zatem, chociaż będziesz musiał uwierzyć mi na słowo, warto, abyś wyrobił sobie na temat własne zdanie. Zanim jednak postawimy odpowiedź na pytanie, czy komornik może zająć rachunek w Revolut, zastanówmy się

jak komornik znajduje konto?

Oczywiście nie pisze on do każdego z banków z osobna, ani nie wydzwania do każdego po kolei. Zatem jak to się dzieje, że komornik znajduje konto? Szybko i bez komplikowania sobie życia. Do zajmowania rachunków bankowych komornik wykorzystuje dobrodziejstwa techniki. „Kilka kliknięć” i o zajęciu wiedzą wszystkie polskie banki oraz SKOKi.

Ognivo – zajęcie rach ciach

Ognivo coraz częściej nie jest pustą nazwą dla dłużników. Gdy mocno zadłużony człowiek wybiera gdzie otworzyć rachunek wie, że Ognivo to bat, dzięki któremu szybko jego zaskórniaki mogą ujrzeć światło dzienne. System ten, wykorzystywany przez komorników, ma jednak jedną zaletę. Publikuje listę instytucji, które korzystają z tego systemu.

Ci, których na niej nie ma, nie udzielą w ten sposób informacji komornikowi.

Czy komornik może zająć konto w Revolut?

Stąd wniosek, że podstawowym warunkiem do zajęcia jakiegokolwiek konta, jest wiedza komornika o jego istnieniu. Czy komornik może zająć konto w Revolut, skoro o nim nie wie i z systemu Ognivo się nie dowie? Skąd wiem, że się nie dowie? Sprawdzam to sam w systemie poprzez Centralną Informację.

Revolut konto na Litwie i w Polsce

Powszechną wiedzą jest, że polski komornik działa tylko na terenie Polski. Każdy, kto otwiera konto w Revolut, otrzymuje dwa numery konta – jeden do rachunku prowadzonego w euro i drugi do transakcji lokalnych w Polsce.

 1. Pierwszy zaczyna się np. tak: LT89 3250 0019…
 2. Drugi zaś w ten sposób: PL16 2360 0018…

Mamy więc konto na Litwie i tu nie ma wątpliwości, że nasz komornik może zająć konto Revolut tylko w marzeniach. A co z kontem zaczynającym się na PL – zapyta ktoś dociekliwy. Przecież jest w polskim banku.

Czy komornik może zająć konto w Revolut lub DiPocket?
il. 1. Na Litwie czy w Polsce, jesteś bezpieczny.

Polskie konto Revolut i komornik

Zacznijmy od tego, że aktualnie Revolut pomimo, że jest bankiem, w Polsce nie prowadzi własnych kont. Korzysta z usług innego banku. Jakiego? O tym mówi nam pokazany wcześniej numer IBAN. Tak rozszyfrowuje go m.in. Google.

DABA czyli Danske Bank - tu masz konto Revoluta
il. 2. Tego banku nie znajdziesz na swojej liście z Ognivo.

DABA Dział Płatności Masowych. Owego DABA w pierwszej chwili nie znajdziesz na liście Ognivo. Ale to tylko pozory. DABA to skrót od Danske Bank. Czy to coś zmienia? W interesującej nas sytuacji nic. Bowiem, chociaż fizycznie jesteś klientem Revolut, Twoje pieniądze leżą na koncie w banku, w któryn szary Kowalski konta nie otworzy.

Mamy powód, dlaczego mimo tego, że konto jest w polskim banku i otwarte jest dla Ciebie, komornik go nie dostrzega. Konto to wszak otworzył Revolut i zakłada kolejnym klientom każdego dnia. Oczywiście może się to zmienić, gdyż Revolut planuje wejść ze swoją licencją bankową i na nasz rynek. Wówczas sprawy mogą przybrać inny obrót, dlatego od lat powtarzamy, że ochrona pieniędzy przed komornikiem na koncie bankowym wymaga przynajmniej minimalnej czujności…

…albo wybrania DiPocket czy Paysera, które po licencję bankową się nie wybierają, więc do Ognivo z automatu nie wpadną.

Mojego konta Revolut nie ma w Ognivo

Dotarliśmy do miejsca, o którym wspominałem na początku. Tego o wierze na słowo. Posiadam konto w Revolut od kilkunastu miesięcy, jeszcze dłużej w Paysera. Ilustrujące tekst zdjęcia pochodzą z moich prywatnych zasobów. Nie udowodnią one jednak w oczywisty sposób, że są moje. Ani tego, że numerów kont nie ma ich w Ognivo. Abyś mógł to w pełni zweryfikować, musiałbym udostępnić Ci mój raport i dać dostęp do moich kont. Przyjmij więc, że w moim przypadku Ognivo nie zawiera informacji, że mam konto w Revolut. Ale nie znajduję też informacji o tym, abym był posiadaczem konta w Danske Bank, w którym przecież na potrzeby Revolut-a, konto zostało mi założone.

Sam raport z Ognivo podsumowuje takie oto stwierdzenie:

„Pozostałe Banki oraz SKOK-i, do których zostało wysłane Zapytanie z Centralnej Informacji, udzieliły odpowiedzi, że nie prowadzą rachunku wskazanej osoby.”

Jest jeden sposób, który da Ci do ręki nie budzącą wątpliwości odpowiedź czy komornik może zająć konto w Revolut. Załóż konto w Revolut (za darmo), wpłać jakąś drobną sumę, zamów raport z Centralnej Informacji i przekonaj się, że ani Revoluta, ani przypisanego mu konta bankowego tam nie znajdziesz. Ta drobna inwestycja może wszak oszczędzić Ci sporo gotówki i zostaniesz właścicielem konta bezpiecznego od zajęcia komorniczego. A może Revolut spodoba Ci się tak bardzo, że nie zechcesz już wrócić do zwykłego konta bankowego.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 57

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

 1. Mam pytanie. Czy można zasilać konto w Revolut przez wpłatomat np:euronetu?. Bo czytam artykuły i w kółko piszą żeby zasilać przez inne konto. A jak zasilać przez konto jak każde zajmie komornik? Totalna załamka jak czytam artykuły.

 2. Co do REVOLUT, otrzymałem właśnie takiego e-maila od nich. Proszę o komentarz i odpowiedź na moje pytanie – czy w takim razie skończyło się bezpieczeństwo moich pieniedzy w REVOLUT? :
  Revol
  Prześlij brakujące informacje podatkowe
  Cześć, Andrzej!

  Jako instytucja finansowa jesteśmy zobowiązani do przekazywania rządowym organom podatkowym informacji o posiadanych przez naszych klientów rachunkach.

  Musisz po prostu otworzyć aplikację Revolut, przejść do strony głównej i kliknąć kafelek z prośbą o zaktualizowanie brakujących informacji podatkowych.

  Gdy wykonasz wszystkie polecenia, pojawi się symbol potwierdzający, że brakujące informacje zostały przesłane ✅. Wtedy możesz kliknąć krzyżyk, aby usunąć ten kafelek.

  Do czego Revolut potrzebuje tych informacji?

  Zgodnie ze standardami CRS (Common Reporting Standard) Revolut jest zobowiązany do przekazywania organom podatkowym informacji dotyczących kont klientów.

  Nie wszystkie kraje podlegają przepisom CRS, więc jeśli podczas próby przesłania informacji nie widzisz na liście kraju, którego rezydentem podatkowym jesteś, oznacza to, że nie musisz przesyłać informacji podatkowych dla tego kraju.

  Jesteśmy również zobowiązani do przekazywania Departamentowi Skarbu Stanów Zjednoczonych i amerykańskiemu urzędowi podatkowemu IRS informacji o kontach prowadzonych przez amerykańskich podatników lub zagraniczne podmioty prawne, w których podatnicy amerykańscy posiadają znaczny udział własnościowy (o czym mowa w ustawie o ujawnianiu informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych FATCA).

 3. Czy jeśli pracodawca poda bo będzie o to poproszony komornikowi moje konto w dipocket to ono będzie zajęte? Na revolut nie mogę mieć przesyłanej pensji.

  1. Mozesz otrzymywac swoje wynagrodzenie na Revoluta bez zadnego gadania. Nigdzie nie ma zapisu mowiacego o tym ze ze musisz posiadac polski nr konta bankowego – jest tylko ze „na podany nr konta bankowego” a to czy ono bedzie w PL czy na Kajmanach to juz Twoja wola gdzie sobie je zalorzysz. Od ponad 2 lat otrzymuje wynagrodzenie z tyt. UoP na konto Revolut i jakos pracodawca nie stroi fochow jak rozkapryszony bachor. Jeden minus taki ze trzeba dluszej czekac az przelew dojdzie bo Revolut sprawdza skad masz hajs – tz czy z legalnego zrodla.

   1. Może zająć bo jesteś właścicielem konta i są na twoim rachunku bankowym. Dipocket tylko obsługuje. Co innego Wise

 4. Ale jeśli pracodawca zostanie zobowiązany do podania numeru konta a o to najczęściej pyta komornik to niestety będzie miał już o naszym rachunku wiedzę? W dippocket wtedy zablokują mi konto?

  1. Komornik nie biega od banku do banku i nie blokuje kont. Ma do tego system, zatem jak napisano w artykule nie może zablokować czegoś czego nie ma w Ognivo.

Zostaw swój komentarz...