Szukamy banku i konta

Jak sprawdzić w jakim banku masz konto?

4.3
(9)

Zastanawiasz się jak sprawdzić w jakim banku masz konto? A może potrzebujesz wiedzy, gdzie posiadał konto twój spadkodawca? Centralna Informacja o Rachunkach bankowych to wie. Zazwyczaj.

Ludzie szukających rachunków bankowych można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to szukająca swoich rachunków. Do drugiej nalezą Ci, którzy próbują ustalić, na jakim rachunku leżą pieniądze osoby zmarłej, z którą byli związani.

Zatem dzięki Centralnej Informacji o rachunkach:

  • sprawdzisz w jakim polskim banku lub SKOK-u masz konto,
  • sprawdzisz gdzie konto ma np. spadkodawca,
  • wszystko ogranicza się do wypełnienia jednego druczku.

Jak sprawdzić w jakim banku masz konto?

W dzisiejszych czasach to bardzo proste, wystarczy skorzystać z Centralnej Informacji o rachunkach bankowych. Ten twór związany jest z KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa) i bardziej znanym systemem Ognivo.

Z Ognivo korzystają komornicy namierzający rachunki bankowe dłużników. Szczęśliwie ktoś wpadł również na pomysł, że taką możliwość powinno się udostępnić każdemu zainteresowanemu.

Zatem wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, aby uzyskać takie informacje. Cała procedura przebiega tak:

Krok po kroku jak sprawdzić w jakim banku masz konto

Gdzie złożyć wniosek o informację z Centralnej Informacji o rachunkach bankowych?

W banku lub SKOK-u. Dowolnym. Niekoniecznie takim, w którym masz konto. I wybierz taki, do którego masz blisko, bo nawet w „ikonie mobilności” możliwość załatwienia tej kwestii kończy się na pobraniu wniosku ze strony internetowej. Ot takiego:

Wniosek do Centralnej Informacji o rachunkach
il. 1. Papierowy wniosek to początek.

Resztę musisz załatwić w placówce banku. Czyli ruszyć w podróż. Z samym załatwieniem sprawy w oddziale również może być zabawnie.
Ja udałem się do oddziału banku w jednej z naszych metropolii, a i tak, gdy powiedziałem, co chcę załatwić, ujrzałem rosnące oczy konsultantki. Oczywiście bez bicia przyznaję się, że nie powiedziałem: „chcę złożyć wniosek o informację z Centralnej Informacji o rachunkach bankowych”. Nie darowałbym sobie takiego wyłożenia kawy na ławę. Ja po prostu chciałem skorzystać z usługi pozwalającej sprawdzić w jakich bankach mam konto.

Ci bankierzy już wiedzą jak sprawdzić, w jakim banku masz konto…

Zatem najpierw były duże oczy, a potem zaczęły się konsultacje z przełożoną/ym (tej osoby nie widziałem) i też nie od razu udało się ustalić, o co mi właściwie chodzi. W każdym razie z góry uświadomiłem obsługę, że taką usługę mają, uzgadniałem to z infolinią i nawet mają wniosek na stronie. Wniosku, a to „pech”, akurat zapomniałem.

W końcu nastąpił pierwszy sukces i przystąpiliśmy do sporządzenia wniosku. Wniosek taki trzeba opłacić. W tym momencie otrzymałem numer konta do opłacenia wniosku, w takiej formie.

przelew za sprawdzenie gdzie posiadasz rachunek bankowy
il. 2. Wytyczne do przelewu, dbamy o ekologię?

Tak, w XXI wieku długopis nie odpuszcza. Lepszy był już tylko Citi Bank, w którym numer właśnie założonego konta firmowego dyktowała konsultantka przez telefon.

Na tym chwilowo skończyła się moja przygoda ze sprawdzaniem w Centralnej Informacji tego, w jakim banku posiadam konto. Chociaż na koniec warto rzec, że obsługująca mnie konsultantka zachowała się w sposób, który niezmiernie cenię. Można rzec, że Pani skończyła sprawę jak prawdziwy mężczyzna (według definicji jednego z naszych wysokich rangą, lecz nie wzrostem polityków). Godnie przeprosiła i uczciwie wytłumaczyła, że w tym przypadku to był jej pierwszy raz. Jednak zważywszy na to, że konsultowała się z przełożonym, był to pierwszy raz całego oddziału. Obstawiam, że również przy najbliższym spotkaniu w regionie, ktoś będzie mógł zacząć historię od „a wiecie jakiego miałam ostatnio klienta świra…”

Jak sprawdzić w jakim banku miała konto zmarła osoba?

Po śmierci bliskiej osoby często spadkobiercy stwierdzają, że niewiele wiedzą o tym, czy i gdzie rachunki bankowe miał ich bliski. Możliwość sprawdzenia, w jakim banku konto miała zmarła osoba, jedną dyspozycją, stanowi duże ułatwienie w znalezieniu odpowiedzi na takie pytanie.

Wniosek w zasadzie jest ten sam i procedura jego złożenia też niewiele się różni od przypadku poszukiwania własnych kont. Poza tym, że jeśli sprawdzasz siebie wystarczy dowód osobisty. W przypadku kont spadkobiercy lista dokumentów będzie dłuższa.

Spadkobierca musi legitymować się:

  • prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub
  • zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia,
  • wykazać, że jest spadkobiercą wskazanym w tym dokumencie, np. w oparciu o dowód osobisty,
  • w przypadku nabywcy spadku konieczne jest dodatkowo okazanie umowy nabycia spadku.

Jakie rachunki znajdziesz dzięki Centralnej Informacji o rachunkach?

Pamiętaj, że znajdziesz tylko określonego typu rachunki:

  • rachunki bankowe osób fizycznych,
  • rachunki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • imienne rachunki członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ów).

Na liście znajdziesz wyłącznie informacje na temat tego, czy rachunek istnieje. Zatem dopiero we właściwym banku dowiesz się, czy na koncie spoczywa jakaś miła sumka czy wręcz przeciwnie, cyfrę wyrażającą aktualny stan konta poprzedza minus.

W raporcie znajdziesz informacje, jakie banki i SKOKi prowadzą lub prowadziły rachunki. W przypadku rachunków zamkniętych, będą uwzględnione tylko do czasu przechowywania przez bank informacji o tych rachunkach.

Ile kosztuje złożenie wniosku

Ja zapłaciłem 25 zł. Sprawdzałem tę opłatę w kilku innych bankach i opłata wynosiła tyle samo. Przypuszczam, że banki posługują się maksymalną dozwoloną stawką, gdyż odpłatność usługi została określona przez ustawodawcę i nie może być wyższa niż koszt wygenerowania takiej informacji.

Jakiego konta nie znajdziesz w Centralnej Informacji o rachunkach?

Skoro wiemy jak sprawdzić w jakim banku masz konto, to czas odpowiedzieć jakiego rachunku w Centralnej Informacji nie znajdziemy? Dla przykładu takiego, o którym zapomnieliśmy na długie 10 lat i zostało z tego powodu zamknięte.

Pamiętaj, że portal MamDługi porusza wiele kwestii z punktu widzenia dłużników. Dlatego bardziej interesujące będzie jakich aktywnych kont nie sposób znaleźć w systemie zarządzanym przez Ognivo. Dlaczego? Ponieważ wówczas nie znajdzie go ktoś inny. A tym kimś będzie komornik, o którym wspomniałem na początku tego tekstu.

Zatem sprawdzenie, jakich kont nie ma w Centralnej informacji o rachunkach bankowych to odpowiedź na pytanie, które konta są bezpieczne od komornika

Zatem, co oczywiste, nie znajdziesz tu kont prowadzonych w zagranicznych bankach oraz kont technicznych, takich które wykorzystuje się do prowadzenia np. kart prepaid.

Co mnie obchodzi, gdzie mam konta

skoro ich nie używam. Taka myśl może się pojawić i w Twojej głowie. Jednak jeśli miałeś w swoim życiu przyjemność zmieniać kilkukrotnie bank, polecam Ci zainwestować wspomniane wyżej 25 zł. Po to, aby mieć pewność, że są to już epizody zamknięte.

Potrafią bowiem skutecznie położyć kres marzeniom o szybkim uzyskaniu kredytu akurat wtedy, gdy będzie on szybko potrzebny. Równie skutecznie, co złotówka niedopłaty na kredycie, który mógłbyś przysiąc, został spłacony.

A który tak skutecznie zepsuł Ci BIK, że zbieranie tego, co z niego zostało i sklejanie od nowa zajmie rok….

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 9

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...