Analiza rynku kredytów w Polsce
|||

BIK i prof. Waldemar Rogowski publikuje najnowsze dane o sprzedaży kredytów w Polsce

0
(0)

Kolejny raz główny analityk BIK – prof. Waldemar Rogowski – publikuje dane o sprzedaży kredytów w Polsce. Zadłużamy się coraz bardziej? Oto odpowiedź.

Jak poinformowało BIK, w styczniu 2019r. w porównaniu do stycznia 2018r., odnotowano wzrost udzielanych przez banki i SKOK-i poszczególnych produktów : limity na kartach kredytowych (+ 21,3%), kredyty mieszkaniowe (+11,9%), kredyty konsumpcyjne (+4,4%) oraz limity kredytowe (+2,1%).

Odpowiedź jest prosta. Zadłużamy się na potęgę.

Kredyty ratalne i gotówkowe (konsumpcyjne)

W styczniu 2019 r., banki oraz skoki udzieliły kredytów na łączna kwotę 6,7 mld. zł , w ilości 561,6 tyś. W porównaniu do stycznia 2018r jest to wzrost o 2,1 % w pojęciu ilościowym oraz 4,4 % w pojęciu wartościowym.

Najwyższa dodatnia dynamika wzrostu dotyczyła kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł (+4,1%). Wynika to z wydłużania okresu kredytowania, co przy stabilnym poziomie stóp procentowych i rosnących dochodach, powoduje wzrost wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych.- prof. Waldemar Rogowski, gł. analityk BIK

Kredyty mieszkaniowe

W styczniu 2019r., banki udzieliły 16,1 tyś kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 4,24 mld. zł, w stosunku do stycznia 2018r. odnotowano spadek o 4,6% w ujęciu ilościowym, ale z wzrostem o 11,9% w ujęciu wartościowym.

W styczniu 2019 r. w porównaniu do stycznia 2018 r. wartość kredytów powyżej 350 tys. zł wzrosła aż o 46,4%, a ich liczba wzrosła o (+48,7%).- prof. Waldemar Rogowski

Dane o sprzedaży kredytów w Polsce mówią wyraźnie, że kredyty mieszkaniowe stanowią sumę 2/3 wszystkich udzielonych w Polsce kredytów. W ujęciu wartościowym.

Karty kredytowe

Z informacji BIK wynika, że styczniu 2019r. wydano 87,1 tyś. kart kredytowych opiewających na łączna sumę przyznanych limitów w wysokości 561mln. zł. Jest to wzrost o 21,3% w pojęciu wartościowym oraz wzrost o 7,1% w pojęciu ilościowym, w porównaniu do stycznia 2018r.

Limity kredytowe w kontach osobistych

W styczniu 2019r. zwiększyła się również ilość przyznanych limitów kredytowych na kontach (tzw. debet w koncie). Przyznano ich 58,2 tyś na łączna kwotę 258 mln. zł. W porównaniu do stycznia 2018r. odnotowano wzrost o 1,3% w ujęciu ilościowym i o 2,1 % w ujęciu wartościowym.

W swoim raporcie BIK wielokrotnie cytuje profesora Waldemara Rogowskiego, a to najciekawsze wypowiedzi głównego analityka BIK:

„Najwyższą dodatnią dynamikę przyznawanych limitów na kartach kredytowych zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym odnotowały karty o limitach powyżej 10 tys. zł” (o kartach kredytowych)

”Spadkowi liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych, towarzyszy wzrost ich wartości.”

”Na razie nie widać istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć na wzrost szkodowości tych kredytów, a tym samym na wzrost poziomu ryzyka kredytowego” (o kredytach mieszkaniowych)

„Najwyższa dodatnia dynamika wzrostu dotyczyła kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł (+4,1%).” (kredyty konsumpcyjne)

Kim jest Prof. Waldemar Rogowski?

Who is who
Prof. Waldemar Rogowski – doktor hab. nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, profesor nadzwyczajny w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji Szkoły Głównej Handlowej.

Wieloletni praktyk gospodarczy – Dyrektor Departamentów Ryzyka i Klientów Korporacyjnych wiodących instytucji finansowych. Przez wiele lat Ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego UNIDO. Z ramienia Banku Światowego recenzent wycen przedprywatyzacyjnych w Ministerstwie Skarbu Państwa, głównie z sektora energetycznego i kopalni.

Jest autorem i współautore ponad 100 publikacji z dziedziny finansów. Specjalizuje się m.in. w zarządzaniu ryzykiem.

Źródło : BIK

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...