Raport z mBIG o sobie lub o firmie – warto wiedzieć
Zastanawiasz się, jak pobrać raport z mBIG? Czy można to zrobić równie sprawnie, jak np. w BIG ERIF? Bisnode BIG wydaje się być dręczony przez przypadłości dotyczące wszystkich młodych biur informacji gospodarczej
Pobranie raportu z BIG mBIG nie należy do najprostszych, ale nie jest również przesadnie uciążliwe. Nie jest to jednak proces zautomatyzowany jak np. w KRD czy ERIF. W zależności czy interesuje Cię raport o firmie, czy o sobie – konsumencie, masz różne możliwości.
Zacznijmy od tego
jak pobrać raport z mBIG o firmie
Jeśli chcesz pobrać raport o firmie lub przedsiębiorcy z mBIG i nie masz czasu na mozolne rejestracje, weryfikacje i umowy, masz możliwość pobrania takiego raportu dzięki usługom serwisu mamdlugi.pl Nasz pakiet raportów z BIG obejmuje również raport mBIG. Ma to taką zaletę, że równocześnie uzyskasz informacje z innych, większych BIG-ów.
Jeśli jednak masz ochotę na pobranie raportu bezpośrednio z mBIG – czeka cię klasyczna dla firm ścieżka. Klikasz „załóż konto” na głównej stronie mBIG, zostawiasz namiary i czekasz na odzew konsultanta.
Jak pobrać raport mBIG o sobie
Tu sprawa jest jednocześnie prostsza i bardziej rozbudowana. Jak wspomniałem, mBIG cierpi na przypadłość małych BIG-ów, nie zainwestował w automatyzację. Patrząc na „nowych” poprzedników – KiDT i KBIG, wiek dziecięcy może trwać długo, możliwe jest nawet, że nigdy z niego nie wyrośnie..
Zatem, aby za darmo pobrać raport z mBIG, w takiej sytuacji, czeka Cię odrobina pisania i wysyłanie maili.
Do uzyskania wniosku będą potrzebne:
Gotowe? Zaczynajmy.
Składamy wniosek o raport z mBIG
- Pobierz wniosek ze strony: https://www.m-big.pl/
- Wydrukuj wniosek
- Wypełnij wniosek. Możesz to zrobić zgodnie z moją ilustracją. Pamiętaj aby wskazać, że chcesz otrzymać raport za pomocą poczty elektronicznej – czekanie na tradycyjny list w dzisiejszych czasach nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
- Wykonaj kopię dowodu osobistego lub paszportu.
- Wrzuć do maila wypełniony wniosek oraz zanonimizowany skan dowodu i wyślij na adres kontakt@m-big.com
Słowo o anonimizacji – czyli zamazywaniu danych
Jak możemy się dowiedzieć zarówno na samej stronie, jak i w adnotacjach na wniosku:
„Przed wysłaniem skanu dowodu na adres kontaktowy prosimy o ukrycie wszystkich informacji poza: Imionami, nazwiskiem, datą urodzenia, numerem PESEL (jeżeli jest posiadany), numerem i serią dokumentu, datą wydania dokumentu oraz terminem ważności dokumentu.”
Przykład prawidłowej anonimizacji znajduje się na stronie również w formie graficznej.
Jak widać opis nie do końca współgra z obrazem. Cóż, pozostaje mi sprawdzić, która wersja jest prawidłowa w praktyce. Animizuję dowód zgodnie z obrazem na stronie i wysyłam wraz z wnioskiem o raport z mBIG.
Po niespełna 24 godzinach od wysłania wniosku (brakło 14 min. do pełnej doby) na mojej skrzynce ląduje raport. Zatem wniosek jest prosty – nie muszę się trzymać opisu z wniosku.
Dodatkowo łatwo zauważyć, że ten czas oczekiwania wynika bardziej z udziału w num czynnika ludzkiego (brak automatyzacji) niż czasu przygotowywania raportu. Wystarczy zauważyć, że raport wygenerowano o 13:18, a 25 min. później już go czytałem.
Raport jest bardzo oszczędny w formie (ale wszak to nie dzieło literackie) i zawiera to co raport powinien zawierać. Przyczepić się można jedynie do tego, że jest on wysyłany w formie dokumentu w formacie .docx (Microsoft® Word) gdy raczej standardem jest *.pdf. Chociażby dlatego, że łatwo go zabezpieczyć przed edycją, po drugie nie wymaga płatnego oprogramowania.
Ile kosztuje pobranie raportu z mBIG?
Raport z Bisnode mBIG o osobie fizycznej jak raport z każdego innego BIG-u jest bezpłatny. Oczywiście według tych samych zasad, zatem koszt raportu to:
- 0 zł (raz na 6 mies.),
- 10 zł – jeśli potrzebujesz raportu częściej.
Czy z BIG mBIG można usunąć informację o długu?
Tak jak z każdym rejestrze BIG można doprowadzić do usunięcia informacji o długu. Zanim jednak do tego się zabierzesz musisz odpowiedzieć na pytanie:
„czy wpis w raporcie mBIG znajduje się bez przyczyny?”
Jeśli tak, tzn. dług został spłacony, to nie Twój dług albo istnieje jakikolwiek uzasadniony dowód na nieprawdziwość takiego wpisu należy :
1. Złożyć do mBIG wniosek o usunięcie lub aktualizację informacji gospodarczej.
2. Załączyć kopię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. paszportu) zanonimizowanego według wcześniejszych wskazówek
3. Załączyć kopię dokumentu uzasadniającego sprzeciw. Jak podkreśla mBIG „załączone dokumenty powinny potwierdzać okoliczności faktyczne i prawne przytoczone w sprzeciwie (czyli wniosku – red.)”
W przypadku, gdy nie możesz udowodnić bezpodstawności wpisu lub po prostu nie mija się on z prawdą, możesz skorzystać z innej ścieżki. Negocjacje z wierzycielem, które prowadzą do usunięcia wpisu z BIG-u opisaliśmy na przykładzie firmy KRUK