Konto w Monzo z kartą

Bezpłatne sprawdzanie zdolności kredytowej w Monzo i RBS

5
(1)

Nowoczesny i tradycyjny bank. Bezpłatne sprawdzanie zdolności kredytowej już wkrótce zaoferują brytyjskie banki Monzo i RBS (Royal Bank of Scotland ). Cała operacja dostępna będzie z poziomu aplikacji bankowości mobilnej. Z darmowego sprawdzanie scoringu kredytowego skorzystają również Polacy.

Pod warunkiem, że korzystają z Monzo i wpadli w tryby angielskiego systemu kredytowego. Bo oferta obowiązywać będzie na razie na Wyspach.

Darmowe sprawdzanie scoringu kredytowego w Polsce?

To niedościgłe marzenie. Tak niestety dzieje się, gdy na rynku funkcjonują monopole, a nasz swojski, polski BIK konkurencji po prostu nie ma żądnej. Zatem Polacy zamieszkujący nad Wisła, mogą jedynie z zazdrością obserwować. jak takie rzeczy załatwia się w kraju, gdzie pojęcie wolnego rynku nie ogranicza się do swobodnego zakupu skarpetek.

Należy mieć świadomość, że BIK to nie polski wymysł, ale przy takiej okazji, jak zmiana oferty Monzo, warto popatrzeć

Jak działa bezpłatne sprawdzanie zdolności kredytowej w Wielkiej Brytanii

Klienci RBS mogą teraz sprawdzić swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w swojej aplikacji bankowej. Klienci Natwest, innego brytyjskiego banku, będą mogli zrobić to samo od 10 marca 2020. Natomiast Monzo do końca marca br. sprawdzenie zdolności kredytowej będzie oferować zupełnie bezpłatnie.

Klienci Monzo będą mogli sprawdzić czy ich zdolność kredytowa pozwoli uzyskać kartę kredytową, zaciągnąć pożyczę czy kredyt hipoteczny. Bez konieczności odwiedzania agencji takich jak Experian czy Equifax. Oba te podmioty to takie polskie BIK-i. Tak w Anglii jest więcej niż jeden „BIK” i jak widać świat, ani system bankowy, się nie zawalił. A to nie ostatnia nazwa jaką dzisiaj poznacie. Jeśli coś zaszkodzi bankowości w Anglii, to raczej Brexit, ale to już inna historia.

Angielskie „BIK-i” również oferują darmowe „raporty”

Jednak do czasu. Bezpłatne okresy testowe w Experian i Equifax, pozwalają klientowi zapoznać się z możliwościami systemu. Później opłata za korzystanie z tych rejestrów wynosi odpowiednio £14.99 i £7.95 za miesiąc. Na polskie nieco ponad 75 i niecałe 40 zł, o ile przeliczać po dobrym kursie wymiany waluty jaki spotkamy w Revolucie czy Paysera.

Bezpłatne sprawdzanie zdolności kredytowej w Monzo i RBS

Dlaczego Monzo wprowadza bezpłatne sprawdzanie zdolności kredytowej?

Odpowiedź nie jest tajemnicą. Monzo wprowadza wiele zmian. Niedawno pisaliśmy o koncie bankowym premium w Monzo. Natomiast w sierpniu ubiegłego roku Monzo wprowadził szereg elastycznych pożyczek dla swoich klientów. Mogą oni pożyczyć od 200 do 15.000 funtów na okres do pięciu lat.

Zdolność klientów do sprawdzenia swojej zdolności kredytowej „w locie”, przed ubieganiem się o kredyt. jest postrzegana jako „bonus” dla klientów banku.

Warto również zwrócić uwagę na działanie marketingowe i psychologiczne. Wiele osób zapragnie sprawdzić jak działa bezpłatne sprawdzanie zdolności kredytowej. Część z nich nie oprze się zaciągnięciu pożyczki, gdy po sprawdzeniu scoringu zobaczy, że teraz mogą dostać pieniądze. To efekt pożądany dla Monzo, które znajduje się pod presją zwiększania przychodów i zbliżania się do zysku. A na czym zarabiają banki, jeśli nie na pożyczaniu pieniędzy?

Które biuro informacji kredytowej wybrał Monzo?

I tu dochodzimy do kolejnej agencji informacji kredytowej. Bowiem zarówno Royal Bank of Scotland jak i Monzo będą korzystać z danych udostępnianych przez agencję informacji kredytowej TransUnion.

Tu się pojawia drobny haczyk. TransUnion nie jest najpopularniejszą instytucją na wyspach. Daleko jej do takich tuzów jak Experian czy Equifax, chętnie wykorzystywanych przez banki. Można się zatem spodziewać, że darmowa usługa będzie oferować klientowi jedynie migawkowy obraz jego punktacji kredytowej.

Bezpłatne sprawdzanie zdolności kredytowej może dawać inne wyniki niż te po złożeniu wniosku o kredyt. Decyzja kredytowa stanowczo weryfikuje możliwości klienta do zaciągania zobowiązań kredytowych. Nie jest to jednak jakaś egzotyczna przypadłość systemu obowiązującego na Wyspach. Niejednokrotnie przekonali się o tym klienci polskiego BIK-u korzystający z kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego po rejestracji na stronie BIK. Gdy w praktyce nie otrzymywali kredytu albo wręcz przeciwnie okazywało się, że dla banku są doskonałym klientem.

fot.: monzo.com

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...