|||

ZUS na raty dzięki pożyczce Brutto. Czy to możliwe?

0
(0)

Jak zapłacić podatki lub ZUS na raty dzięki firmie pożyczkowej? Brutto.pl wydaje się mieć na to pomysł.

Oczywiście propozycję pożyczki na ratalną spłatę składek ZUS czy podatku do US można by potraktować jako zabieg marketingowy. Omawiana firma postanowiła jednak wyróżnić taką ofertę wśród swoich propozycji. Nie tylko marketingowym sloganem, ale również konstrukcją oferty.

Pożyczka Brutto dla przedsiębiorców

Brutto swoją ofertę dzieli dosyć klasycznie na finansowanie sprzedaży i zakupów, ale dorzuca do tego finansowanie należności publicznoprawnych. Czyli takich, które niepłacone skutkują wpisem w RNP. Po ludzku można by to określić, że oferuje:

 1. Faktoring – czyli finansowanie sprzedaży przedsiębiorcy (płaci za faktury, które wystawił),
 2. Pożyczkę – finansowanie zakupów (płaci za faktury kosztowe, dotyczące zakupów),
 3. Pożyczkę na spłatę ZUS i US.

Jak dzięki Brutto rozbić składkę ZUS na raty?

Jak w każdej pożyczce on-line po prostu należy się zarejestrować, a następnie wypełnić wniosek o pożyczkę.

Otwieramy stronę wniosku w brutto.pl:

Ta, niezależnie od rodzaju pożyczki, prosi o te same dane. W tym tak oczywiste jak numer telefonu czy NIP firmy, ponadto:

 • musisz podać szczegóły zobowiązania publicznoprawnego, które chcesz sfinansować
 • następnie złożysz wniosek o sfinansowanie i rozbicie spłaty wybranego podatku lub składki ZUS na raty,
 • gdy warunki będą Ci pasować zaakceptuj je kodem otrzymanym SMS-em,
 • pieniądze (przelewem ekspresowym) trafią na Twój rachunek bankowy.

Pozostaje opłacić podatek lub składki i spłacać zobowiązanie w ratach.

Podstawowe informacje o pożyczce, dzięki której spłacisz podatki lub ZUS na raty:

Kwota pożyczki na spłatę ZUS:

od 100 zł do 30 000 zł

W ilu ratach spłacisz pożyczkę?

3, 6, 9 lub 12

Koszt pożyczki:

od 2,5% (w zalezności od tego ile możesz odliczyć podatku)

Jak szybko załatwisz pożyczkę w Brutto?

 1. Czas na decyzję: do 2 godz.
 2. Wypłata przelewem ekspresowym.

Ile pożyczysz na spłatę ZUS i US?

Surowe dane mówią o maksymalnie 30 tys. zł. Czy każdy dostanie taką maksymalną kwotę? Oczywiście, że nie. Limit finansowania przyznawany jest na podstawie wyciągu z rachunku bankowego. W kwestii limitu są również odpowiednie zapisy w regulaminie, pozostaje mieć nadzieję, że dotyczą one pożyczki na zapłacenie faktury oraz faktoringu.

„Użytkownik może wnioskować o finansowanie do Partnera Serwisu na podstawie faktur sprzedażowych, które na moment wnioskowania o finansowanie nie zostały opłacone przez kontrahentów Użytkownika.

(…)

Finansowanie udzielane jest do wysokości wybranej przez Użytkownika faktury sprzedażowej, przy czym wartość brutto faktury zaokrąglana jest do pełnych złotych w górę.”

Regulamin brutto.pl

Coś tu nie gra? Raz przy ustalaniu limitu mowa o rachunkach bankowych, raz o fakturze? Porównanie regulaminu do opisu oferty częściej przyprawi nas o dysonans, np. regulamin mówi o finansowaniu do dwudziestu tysięcy, gdy opis oferty na głównej stronie mówi w poszczególnych przypadkach nawet o setkach tysięcy złotych

Rozbicie składki ZUS na raty dzięki pożyczce Brutto decyduje o przetrwaniu przedsiębiorcy

Ile kosztuje rozbicie składki ZUS na raty?

Obliczmy to na przykładzie kalkulatora dostępnego na stronie pożyczkodawcy. Zakładając, że musimy wpłacić do ZUS-u 10 tys. zł. i chcemy następnie rozłożyć spłatę na 12 rat, to koszt takiej pożyczki może się zamknąć w 1625 zł. Całkiem przyzwoicie, zważywszy, że o pożyczkę ubiega się firma, która nie ma pieniędzy na zapłacenie podatku czy składek ZUS. Co, umówmy się, nie jest najlepszą rekomendacją.

Sam pożyczkodawca sugeruje, że rata przy takiej pożyczce wyniesie Cię realnie 109 zł. Pod warunkiem, że płacisz 19% podatku dochodowego i masz go od czego odliczyć.

Pamiętaj, że koszty związane z finansowaniem faktur możesz ująć w kosztach uzyskania przychodu.

To dosyć słuszne założenie, że skoro brakło pieniędzy na zapłacenie podatku to byłoby z czego go odliczyć. Jednak w przypadku, gdy chodzi o to by rozłożyć składkę ZUS na raty, jedno z drugim nie musi iść w parze i wie o tym każdy przedsiębiorca. Szczególnie ten, który zatrudnia pracowników. Wówczas konieczność opłacenia składek ZUS nie ma nic wspólnego z wysokością podatku do zapłacenia. Czy taki sposób prezentacji oferty coś sugeruje przedsiębiorcy? Gdy nie wykazujesz zysków niekoniecznie należysz do najbardziej pożądanych klientów?

Ten realny koszt będzie również wyższy, gdy np. operujesz na niższej stawce podatku dochodowego. W najmniej dogodnym scenariuszu te 109 zł będzie miało swoją nominalną wartość 135 zł

Kto może spłacić podatek dzięki Brutto?

Wróćmy na chwilę do regulaminu:

Klient – przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, spółka cywilna albo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadająca konto w Serwisie.

Prosto i jasno.

Gdyby jednak szukać detali:

 • Działalność gospodarcza oraz spółka cywilna nie mogą być zawieszone i muszą posiadać rachunek bankowy oraz NIP,
 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (wpis do KRS) nie może znajdować się w stanie upadłości lub restrukturyzacji, oczywiście również powinna posiadać rachunek bankowy oraz NIP.

Czy Brutto to jedyna pożyczka na spłatę podatków?

Oczywiście, że nie. Już wcześniej przyglądaliśmy się innej pożyczce (SpeedCash), dzięki której można spłacić długi w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym. Jednak była to pożyczka wymagająca zabezpieczeń adekwatnych do sytuacji – czyli hipoteki. W tym kontekście Brutto pozwala spłacić ZUS na raty zanim dojdzie do zaległości, a SpeedCash finansuje tych, którym już noga się powinęła. Uzupełniają się jak mikroelementy zapobiegające chorobie i antybiotyk zwalczający ją, gdy się już rozwinie.

Słów kilka o Brutto.pl

Brutto to według definicji, która najbardziej przypadła mi do gustu, firma specjalizująca się we współpracy z platformami umożliwiającymi wystawianie faktur online i księgowość online. Dlatego na liście firm współpracujących z Brutto nie dziwi obecność takich nazw jak iFirma.pl, Fakturowania.pl czy Afaktury.pl.

W praktyce oznacza to, że w serwisie księgowym (przynajmniej wybranych) możesz bezpośrednio przejść do oferty stworzonej w kooperacji z Brutto.

Za Brutto stoi aktualnie PragmaGo – spółka akcyjna notowana na polskiej giełdzie papierów wartościowych, której twórcy Brutto sprzedali firmę, zachowując jednak znaczny wpływ na jej działalność.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...